CATHOLIC DIOCESE OF SUNYANI
Advanced
    • BEREKUM DEANERY
      • BEREKUM: JAMDEDE, ST. JOHN'S
        Berekum
        X
        BEREKUM: JAMDEDE, ST. JOHN'S
        Berekum, Brong Ahafo
        PRIESTS:  Rev. Fr. Joseph Egbu, CMF, 
            Cyracius Asiegbu, CMF, Rev. Fr. Olisaemeka Oranebo, CMF
        SUNDAY MASS SCHEDULE
        WEEKDAYS MASS
        CHURCH PRESIDENT: Mr. Peter Ofori Ntow
        VICE PRESIDENT: Mr. Amaning George
        CHURCH SECRETARY: Mr. Dominic Oppong
        CATECHISTS: Mr. Andrew Yeboa, Mr. Peter Boakye
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.: Mr. Martin Nti Diawuo., Vice Pres.: Mr. Peter Ofori Ntow.
        Sec.: Mr. Dominic Oppong; Vice Sec. Mad. Elizabeth Diabour;
        Fin. Sec.: Mr. Francis Hinneh; Org. Mr. William Amankona
        Vice Org. Mad. Augustina Yeboaa, Mr. George Amaming
         
         
        OUTSTATIONS:
        KORASO:  ST. ANTHONY; Pres.: Mad. Yaa Boatemaa
        Vice Pres.: Mr. Michael Kyeremeh; Sec.: Mad. Elizabeth Diabour
          Catechists: Mr. Eric Gyau, Mr. Anthony Kyeremeh
        FETENTAA:  ST. ANTHONY OF PADUA;
        Pres.: Opanin Andrews K. Adomah; Vice Pres.: Mad. Grace Berma;
        Sec.: Mr. James Kwadwo Owusu
        Catechists: Mr. Kusi Christopher, Mr. Anthony Owusu
        AYIMOM:  ST. PETER; Pres.: Mr. Anthony Kwame Hinneh
        Vice Pres.: Mad. Theresa Abena Adjei;
        Sec.: Mr. Amankona Yaw Anthony
        Catechists:  Mr. Francis Kwadwo Amankona, Mr. Asiedu Augustine
        DOMFETE:  ST. ANDREW;   Pres.: Mr. B.K. Asomah
        Vice Pres.: Mad. Mary Agyeiwaa; Sec.: Mr. Francis Yaw Hinneh
        Catechists:  Mr. Peter Sakyi, Mr. Anthony Manu
        AKROFORO:  ST. JOSEPH; Pres.: Mad. Theresa Adjeiwaa
        Vice Pres.: Mr. Ofori Stephen; Sec.: Mad. Mabea Christiana
        Catechists:  Mr. Benjamin Kyere,  Mr. Stephen Ofosu
        KOTAA:  ST. MARY MAGDALENE; Pres.: Mr. Moses Katomata
        Vice Pres.: Mr. Gabriel Ntow; Sec.: Mr. Emmanuel Zuobog
        Catechist: Nana Okoffo Dartey.
        ADOM:  ST. MARY; Pres.: Mr. Tabiri Francis
        Vice Pres.: Mr. Anthony Obidike; Sec.: Mad. Kumi Juliana
        Catechists:  Mr. Wiliam Gyan, Mr. Joseph Kwabeng
        JINIJINI:  ST. AUGUSTINE; Pres.: Mr. Ansu Yeboah Peter;
        Vice Pres.: Mr. Joseph Sampana; Sec.: Mr. Asiedu Stephen
        Catechist:  Mad. Angelina Ohenewaa
        ABISASE:  QUEEN OF HEAVEN; Pres.: Mad. Theresa Gyamea
        Vice Pres.: Mad. Beatrice Kyeraa; Sec.: Mr. Johnson Febiri
        Catechist:  Mr. Johnson Febiri
        TEWBABI:  ST. THERESA OF AVILLA;
          Pres.: Mr. John Diawuo; Vice Pres.: Mad. Juliana Benewah;
        Sec.: Mr. Thomas Amaning Kwarten
        Catechist:  Mr. Anthnoy K. Aning
        MPATASIE:  ST. PETER; Pres.: Mr. Albert Owusu;
        Vice Pres.: Mr. Victor Gyesi; Sec.: Mr. Philip Atakora
        Catechist:  Mr. John Kofi Appia
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        R/C Primary School, Box 14, Jinijini
        Fertentaa Roman Catholic School, Box 2, Jinijini
        R/C Primary School, Box 140, Domfete
        R/C Primary ‘A’, Box 58, Koraso
         
         
      • BEREKUM: KATO, ST. PATRICK
        Berekum
        X
        BEREKUM: KATO, ST. PATRICK
        Box 450, Berekum, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Fr. Philbert Takyi Nketiah
        SUNDAY MASS SCHEDULE
        WEEKDAYS MASS
        CHURCH PRESIDENT:  Mr. Agyei Badu Bobby
        VICE PRESIDENT:  Mr. George Opoku
        CHURCH SECRETARY:  Mr. Daniel Konka
        CATECHISTS: Mr. Peter Twumasi, Mr. Solomon Akandu
         
         
        OUTSTATIONS 
         
        ANYINASU:  HOLY FAMILY;
        Pres.:  Mr. Vegilius Betuo;
        Sec.:  Mr. Philip Julius Tretu;
        Catechist: Mr. Paul Osei Adinkrah 
        KYENKYENASE: ST. FELIX 
        Pres.:  Mad. Cecilia Yeboah;
        Vice Pres.: Mr. Felix Kyeremeh
        Catechist:  Mr. Thomas Gyamfi, Mr. Eric Agyemang
         
        NAMES OF SCHOOL AND ADDRESS
        Roman Catholic Primary School, Box 82, Kato
         
         
      • BEREKUM: NYAMEBEKYERE, ST. MATTHEW
        Berekum
        X
        BEREKUM: NYAMEBEKYERE, ST. MATTHEW
        P O Box 450, Berekum, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Fr. John Addae-Boateng,
        Fr. Robert Kyere Kwarteng
        SUNDAY MASS SCHEDULE
        WEEKDAYS MASS
        CHURCH PRESIDENT:  Mr. Joseph Kyere Bediako
        VICE PRESIDENT:  Mr. Asare Fenteng
        CHURCH SECRETARY:  Mr. Augustine Yeboah
        CATECHISTS: Mr. Abraham Owusu, Mr. Benedict Ofori Frimpong,
        Mr. Benjamin Antepim
         
         
        OUTSTATIONS:
         
        MPATAPO:  ST. ANTHONY; Pres.:  Mr. William Nkansa; 
        Vice Pres.:  Mr. Cosmos Kyere;  Sec.:  Mr. Thomas Adu Kofi; 
        Catechists:  Mr. George Adu Adjei, Mr. John Asiedu
        KUTRE NO. 1:  ST. JOSEPH; Pres.:  Mr. Gabriel Addai;
        Vice Pres.:  Ms. Kate Effah;  Sec.: James Okine
        Catechists:  Mr. Francis Amo Addai,  Mr. John Okyere
        Mr. Christopher Kwasi Yeboah.
        NAMASUA:  ST. JOHN OF GOD; Pres. Mr. James Diawuo Mensah;
        Vice Pres.:  Mad. Agnes Nyamekye; 
        Sec.:  Mr. Stephen Atule; 
        Catechist: Mr. Joseph Amoayih Febirih,
        Mr. A.O. Barima; Mr. Joseph K. Amoah
        Mr. Augustine Owusu Barima
        KUTRE NO. 2:  CORPUS CHRISTI;
        Pres.:  Mr. Abraham Yeboah;
        Vice Pres.: Mr. Samuel Takyi 
        Sec.:  Mr. Isaac Badu; 
        Catechists: Mr. Joseph Oppong, Mr. Emmanuel Asare
         
         
      • BEREKUM: ST. TERESA OF AVILA
        Berekum
        X
        BEREKUM: ST. TERESA OF AVILA
        Box 34, Berekum, Brong Ahafo
        03522-22118

        PRIESTS:  Msgr. Richard Kyeremeh (PP),
        Rev. Fr. John Kwaku Sah
                               
        SUNDAY MASS SCHEDULE:  6:30 a.m., (English) 
                           9:30 a.m. (Twi),
        WEEKDAYS MASS:  Monday & Thursday 7.15 p.m.
                       Tuesday, Wed. & Friday 6:00 a.m.
        CHURCH PRESIDENT:  Mr. Edward Kwaku Asare
        VICE PRESIDENT:  Mr. Philip Quaque Jnr.
        CHURCH SEC.:  Mr. Joseph Amankona Diawuo
        VICE SECRETARY: Ms. Cecilia Konamah Yeboah
        ORGANIZER:  Mr. Stephen Asamoah
        CATECHIST:  Mr. Philip Kyere Nyarko
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.: Mr. Asare Edward Kwaku., Vice Pres.: Mr. Philip Quaquo Jnr.
        Sec.: Mr. Stephen Kwame Asamoah; Vice Sec. Mr. Kyeremeh Yeboah Patrick;
          Org. Ms. Cecilia Konamah Yeboah
        Parish Catechist: Mr. Philip Kyere Nyarko
        Religious Rep.: Sr. Margaret Afrifa
         
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        Pres.: Mrs. Philomena Dua-Boadi
        Sec.: Mrs. Augustina Kyeraa Yeboah
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        Pres.: Ms. Monica Kyeremaa; Sec.: Mrs. Mary Eva Nyame
        LADIES AUXILIARY OF ST. JOHN INTERNATIONAL
        Pres.: Mrs. Margaret Asabea Antwi
        Sec.: Mrs. Ophilia Nyarko Tweneboah
        KNIGHTS OF ST. JOHN INTERNATIONAL
        Pres.: Mr. C. B. Dabuo; Sec.: Mr. Francis Mensah
        LADIES OF MARSHALL
        Pres.: Ms. Rose Adjei Kissiwaa; Sec.: Miss Shilla Maalinyuur
        KNIGHTS OF MARSHALL
        Pres.: Mr. Michael Abina Sachi; Sec.: Mr. Abeku Yawson
        YOUTH ASSOCIATION
        Pres.: Mr. Peter Quaque; Sec.: Mr. Patrick Agyei
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        Pres.: Ms. Victoria Awenfene; Sec.: Mr. Francis Mensah
        LEGION OF MARY
        Pres.: Mr. Francis Mensah; Sec.: Mr. Clement Koole Awe
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        Pres.: Mr. Joseph Agyei Yeboah; Sec.: Mr. Christopher Dabuo
        ST. THERESA’S CHOIR
        Pres.: Mr. Francis Amankona; Sec.: Ms. Margaret Ampaabeng
        ST. AUGUSTINE’S CHOIR
        Pres.: Ms. Agnes Twumwaa; Sec.: Ms. Juliana Offeibea-Yeboah
        ST. ANTHONY’S GUILD
        Pres.: Mr. F. E. Pingle; Sec.: Mr. Philip Quaque Jnr.
        CATHOLIC TRUTH SOCIETY (C. T. S)
        Pres.: Mr. Joseph Amankona Diawuo; Sec.: Mrs. Diana Kumi
        COSRA
        Pres.: Ms. Theresa Ameyaa; Sec.: Miss Helina Oforiwaa Quaque
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION (CYO)
        Pres.: Miss Faustina Agyeiwaa; Sec.: Miss Portia Arko
        CHARISMATIC RENEWAL
        Pres.: Mr. Daniel Tetteh; Sec.: Peter Effa-Amankona
        CHRISTIAN MMOA KUO
        Pres.: Mr. George Tutu; Sec.: Mr. Paul Oppong
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        Pres.: Mrs. Elizabeth Kumi Frimpong
        Sec.: Mrs. Grace Aboagyewaa Ampoma
        PARISH YOUTH COUNCIL
        Pres.: Mr. James Okine;
        Sec.: Mrs. Christiana Appiah Kumi
        PARISH MUSIC ASSOCIATION
        Pres.: Mr. Joseph Paulus; Sec.: Mr. Ambrase Yeboah
        DAGAABA COMMUNITY
        Pres.: Mr. Joachim Yayour; Sec.: Mr. Francis Dommeyel
         
         
        OUTSTATIONS:
         
        SENASE:  ST. PAUL; Pres.: Mr. Peter Kwabena Effah; 
        Vice Pres.: Paul Kyere ;  Sec.:  Mr. James Owusu Ababio;
        Catechists:  Mr. Joseph Godwin Nyame, Mr. Kingsley Ofori
        BIADAN:  ST. CECILIA;   Pres.:  Mr. Emmanuel Kyeremeh; 
        Vice Pres.:  Mr. Solomon Tano; 
        Sec.:  Mr.Theophilus Dartey;  
        Catechists:  Mr. Thomas Diawuo Ahenkan, Mr. Stephen Anane Baffoe
        AMOMASO:  HOLY SPIRIT; Pres.:  Mr. Shadrack Oteng;
        Vice Pres.:  Mr.Michael Mensah; S ec.:  Mr. Emmanuel Konto; 
        Catechist:  Ms. Theresa Adjei Fosuaa
        NSAPOR:  ST. MARY’S; Pres.:  Ms. Theresa Asamoah; 
        Vice Pres.:  Mr. Frank Amankwa; 
        Sec.: Ms. Philipa Yeboah
        Catechist: Mr. Andrew Kyere Mensah
        NANASUANO:  HOLY TRINITY:
        Pres.: Mr. Stephen Akakia; Vice Pres.: Mr. Michael Nketia
        Sec.: Mr. Prosper Alugumtaaba 
        Catechist:  Mr. Andrew Addai Bediako
        AKATIM ST. JOSEPH;
        Pres.:  Mr. John Tapoumah ;  Vice Pres.: Mr. George Kwabena
        Sec.: Mr. Kwabena Barnie
        Catechist: Mr. Joseph Osei. Mr. Kwame Matthew
        MAGAZINE, ST. FRANCIS DE SALES
        Pres: Mr. Abraham Yeboah Sakyi; Vice Pres: Mr. Paul Yelku-Ano
        Sec: Mr. Michael Adjei
        Catechist: Mr. John Asiedu
        KYIRIBAA, SACRED HEART
        Pres.: Mr. Philip Osei Yeboah; Vice Pres.:Ms. Georgina Henewaa
        Sec.: Mr. Samuel Gyamfi
        Catechist: Mr. Bright Clement Kyeremeh
        OSOFOKYERE, OUR LADY OF THE ROSARY
        Pres.: Mr. Patrick Nti; Vice Pres.:  Mr. Dominic Alex Opoku
        Sec.: Mr. Nelson Sakyi
        Catechists: Mr. Paul Hinneh, Mr. Joseph Febiri Amoayih, Mr. David Owusu
         
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESS
        St. Theresa’s Primary School, Box 38, Berekum
        R/C Primary School, Box 1966, Namasua
        R/C Primary School, Box 37, Kutre No. 2
        St. Monica’s KG/Prim./Jnr. High Sch., Box 105, Berekum, Tel:  03522-22369
        St. John’s Junior High Sch.  Box 93, Berekum
        Madonna Preparatory School, Box 219, Berekum
        St. Augustine KG/Prim/JHS, Box 6 Berekum
        R/C Primary School, Box 34, Berekum
        R/C Primary School, Box 77 Senase
        Roman Catholic Junior High School., Box 77, Senase
        R/C Prim. & Junior High School., Box 192 Biadan
        Madonna Junior High School:  Box 216, Berekum
        Bishop Owusu Girl’s School Complex, Box 449, Berekum,  Tel.:  020-8296695
         
        ECONOMIC ACTIVITIES
        BACCSOD:  BEREKUM BRANCH Tel: 03522- 22509
        ST. THERESA’S PRESS LTD.  Tel.:  03522-22367
        MADONNA COMPUTER SCIENCE CENTRE
         
      • NSOATRE: ST. PAUL'S
        Nsoatre
        X
        NSOATRE: ST. PAUL'S
        c/o Box 450 Sunyani, Nsoatre, Brong Ahafo
        PRIESTS:  Rev. Fr. Andrew K. Nketiah,
        Rev. Fr. Felix Taah, Rev. Fr. Richard Bediako

        SUNDAY MASS SCHEDULE: 9:30 a.m.
        WEEKDAYS MASS:  Mon. to Frid. 5:30 a.m. & Thurs. 7.30 p.m.
        CHURCH PRESIDENT:  Mr. Adu Gyamfi Yeboah
        VICE PRESIDENT:  Mr. Solomon Kofi Agyemang
        CHURCH SECRETARY:  Mr. Adu Gyamfi Derrick
        CATECHISTS:  Mr. Isaac Boateng, Miss Lydia Henewaa
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.: Mr. Adu Gyamfi Yeboah; Vice Pres.: Mr. Anthony Kyeremeh
        Sec.:  Mr. Adu Gyamfi Derrick; Org. Sec.: Mr. Appiah Gabriel
        Parish Catechists: Mr. Isaac Boateng, Mrs. Francisca Viel
        SOCIETIES
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS ASSOCIATION
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        LEGION OF MARY
        CHRISTIAN MMOAKUO
        GUILD
        COSRA
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        CHOIR
        DAGAABA ASSOCIATION
        CHARISMATIC RENEWAL
        BIBLE READERS ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        KNIGHTS OF THE BLESSED SACRAMENT
         
         
        OUTSTATIONS:
        NEW TOWN, NSOATRE:  HOLY TRINITY;
        Pres.:  Nana Nti Martin; Vice Pres. Mr. J.B. Fosu; 
        Sec.: Ms. Comfort Oppong-Kyeremeh;
        Catechists:  Mrs. Francisca Viel, Mr. Joseph Asiedu
        ADAM’S TOWN, NSOATRE:  DIVINE MERCY;
        Pres.:  Mr. Anthony Kyeremeh; Vice Pres. Mad. Stella Danso; 
        Sec.: Mr. Joseph Gyekye; Catechists:  Mr. Emmanuel Kwame Korang,
        Ms. Felicia Tabuaa, Ms. Patricia Kissiwaa
        BORESO:  ST. MATTHEW’S;
        Pres.:  Mr. Dominic Attah; Vice Pres. Mr. Augustine Faabeisan; 
        Sec.: Ms. Cynthia Tigbedaar; Catechist:
        MANTEASEM:  ST. PETER’S;
        Pres.:  Mr. Ernest Maalia; Vice Pres. Ms. Faustina Nopele; 
        Sec.: Mr. Johnson Yelduuna; Catechist:  Mr. Albert Tuosko
        ADUONYA:  ST. FRANCIS’S;
        Pres.: Mr. Christopher Zumsea ; Vice Pres.: Mr. Emmanuel Kwakuu ;
        Sec.: Mr. John Kwakuu;
        Catechists: Mr. Emmanuel Koakuu, Mr. Michael Ofori
        AMANFOSO:  ST. PAUL; Pres.:  Mr. Kwasi Donkor;
        Vice Pres. Mr. Hinneh Kwame;   Sec.: Mr. Songa Kwadwo ; 
        Catechist:  Mr. Michael Ofori
        TWUMASIKROM:  ST. JAMES: Pres.:  Mr. Paul Domakyelle;
        Vice Pres.: Mr. Lucio Dari; Sec.:  Mr. Cletis Kpenuor;
        Catechist:  Mr. Martin Awere
        AYAKOMASO:  ST. ANTHONY;  Pres.:  Mr. Appiah Gabriel;
        Vice Pres.: Mr. Francis Abokah; Sec.:  Mr. Stephen Takyi; 
        Catechist:  Mr. Patrick Asante Mensah
        KWABENA KUMA:  ST. THOMAS; Pres.:  Mr. Peter Awuni;
        Vice Pres.: Mr. Peter Sakyi;  Sec.:  Mr. James Bediako; 
        Catechist:  Mr. Thomas Yankyerah
        AKROBOSUA:  ST. JOSEPH, PILLAR OF FAMILIES:
        Pres.:  Mr. Kwasi Nimo; Vice Pres.: Mad. Akosua Kyeripour;
        Sec.:  Mr. James Tourpour; Catechist:  Mr. Ofori Michael
         
         
        NAME OF SCHOOLS AND ADDRESS
        Sacred Heart Senior High School, Box 3, Nsoatre
        R/C Primary ‘A’ Box 4, Nosatre
        St. Paul’s Catholic Primary, Box 4, Amanfoso-Nsoatre
         
         
         
      • SEIKWA: ST. PETER'S
        Seikwa
        X
        SEIKWA: ST. PETER'S
        ST. PETER’S: Box 540, Berekum, Seikwa, Brong Ahafo
        PRIESTS:  Rev. Fr. Robert Yaw Mensah

        SUNDAY MASS SCHEDULE: 7.00 a.m. (Seikwa)
                                                          5.00 a.m., 10.00 a.m. 12.00 noon (Outstations)
        WEEKDAYS MASSES:  Tues, Wed. & Frid.: 5:00 a.m. (Main Station)
                                                Evening Masses:  Tues. & Wed.: (Outstations)
        CHURCH PRESIDENT:  Mr. Ransford Boahen
        VICE PRESIDENT:  Mrs. Veronica Owusuaa
        CHURCH SECRETARY:  Honourable Thomas Okrah Tannor
        CATECHISTS:  Mr. Felicio Ntie, Mr. Samuel Ampadu Mensah
         
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        ST. PETER’S CHOIR
        ST. CHARLES CHOIR (JUNIOR CHOIR)
        BRASS BAND
        KNIGHTS AND LADIES OF THE BLESSED SACRAMENT
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        CHARISMATIC RENEWAL
        LEGION OF MARY
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        YOUTH
        DAGAABA ASSOCIATION
        BIBLE READERS ASSOCIATION
         
        OUTSTATIONS
        ATOMFORSO:  ST. ANTHONY;
        Pres.:  Mr. Thomas Nsoah; 
        Vice Pres.: Nana Lawrence Amo Mensah; 
        Sec.:  Mr. Anthony Darko; 
        Catechists:  Mr. James Ofori, Mr. Daniel Ofori
        BEPOASE:  ST. THERESA; Pres.:  Mr. Augustine Kruh; 
        Vice Pres.: Mrs. Agnes Serwaa;  Sec.:  Mr. Johannes Ababio; 
        Catechists:  Mr. Stephen Obour, Mr. Anane Joseph,
        Mr. Okrah Joseph,
        Mr. Okra Eric, Mr. Anane Joseph
        NASSANA:  ST. PAUL; Pres.:  Mr. Joseph Kwame Boateng; 
        Vice Pres.: Mr. Stephen Mfodwo;  Sec.:  Mr. Joseph Manu; 
        Catechists:  Mr. John Mensah Agyapong,
        Mr. Atta John, Mr. Kankam Peter
        TAINSO:  ST. MICHAEL; Pres.:  Mr. John Addai; 
        Vice Pres.: Mr. Francis Tawiah;  Sec.:  Mrs. Paulina Owusuaa; 
        Catechists:  Mr. Stephen Konadu, Mr. Simon Okrah
        DEGEDEGE:  ST. JOHN; Pres.:  Opanin Francis Okrah; 
        Vice Pres.: Mr. Joseph Kodem;  Sec.:  Mr. Okyere Francis
        Catechist:  Mr. Joseph Akom
        KWADWO ARKO:  ST. ANNA; Pres.:  Mr. Thomas Fofie; 
        Vice Pres.: Mr. Alex Konadu; 
        Catechist:  Mr. Mpobi Bismark
        ARKOKROM:  ST. WILLIAMS; Pres.:  Mr. Benjamin Kparam; 
        Vice Pres.: Mrs. Tamea Mary;  Sec.:  Mr. Atta Augustine; 
        Catechist:  Mr. Andrews Aboagye Opuni
        TANOKROM:  ST. MARY; Pres.:  Mr. Simon Kwaayie; 
        Vice Pres.: Mr. Mr. Felix Ofori;  Sec.:  Mr. Foster Dwommor; 
        Catechist:  Mr. John Dwommor, Mr. Paul Donkor
        KWAME BRONI:  ST. PAUL; Pres.:  Mr. John Vitalis; 
        Vice Pres.: Mr. Paul Tobe;  Sec.:  Mr. Paschal Beweare; 
        Catechist:   Mr. Jacob Maasegnesie
        KONKONTE / ASIAKROM:  ST. ANTHONY;
        Pres.:  Mr. Kwaku Lawrence;
        Vice Pres.: Mrs. Agatha Akwabea,  Sec.:  Mr. Peter Gyimah;
        Catechists: Mr. Andrew Konadu, Mr. Obed Fordjour
        TIADENE:  ST. AUGUSTINE; Pres.:  Mr. Kuubesore Pius;
        Vice Pres.: Mr. Joseph Amponsah;   Sec.:  Mr. Bepagr Ametus; 
        Catechist:  Mr. Anthony Tannor, Mr. Joseph Donkor
        KYEKYEWERE:  ST. AUGUSTINE;
        Pres.:  Mr. James Nketia; Vice Pres.: Mr. Daniel Kyere;
        Sec.:  Mr. Okra Philip; 
        Catechists:  Mr. Fred Adjei, Mr. Evans Anane Boamah
        DAGADU:  ST. JOSEPH; Pres.:  Mr. Joseph Okrah; 
        Vice Pres.: Mr. Joseph Adu; Sec.:  
        Catechist:  Mr. Bismark Obour
        SOULAGE:  ST. ANTHONY; Pres.:  Mr. Paschal Nangkuu;  
        Vice Pres.: Mr. Francis Yide; Sec.: Mr. Lucianu Betu;
        Catechists:  Mr. John Bosco Tuo, Mr. Tiewir Akadeus,
        Mr. Lawie Joseph Clement
        KOGUAA:   Pres.:  Mr. Atta Zukebe; 
        Vice Pres.:  Mr. Derry Clement;  Sec.:  Mr. Jonas Bayuo; 
        Catechist:  Mr. Bayor Ninbaala Crispin
        ADADEASE:  ST.  FRANCIS; Pres.:  Nana Owusu Gyan George;  
        Catechist:  Mr. Yendor Lazarus
         
        SCHOOL AND ADDRESSES
        R/C Kindergarten, P. Box 23, Seikwa
        R/C Primary, P. O. Box 23, Seikwa
        R/C Junior High School, P. O. Box 23, Seikwa
        Atomforso R/C Primary, P. O Box 23, Seikwa
        Atomforso R/C Junior High School, P. O Box 23, Seikwa
        Kwadwo Arko R/C Kindergarten, P. O Box 23, Seikwa
        Kwadwo Arko R/C Primary School, P. O Box 23, Seikwa
         
         
    • DORMAA AHENKRO DEANERY
      • AMASU: ST. JOSEPH'S
        Amasu
        X
        AMASU: ST. JOSEPH'S
        ST. JOSEPH’S, c/o box 14, Dormaa Ahenkro, Amasu, Brong Ahafo
        PRIEST: Rev. Fr. Andrew Owusu Antwi

        SUNDAY MASS SCHEDULE: 7.00 am- Outstation, 9.30a.m- Amasu
        WEEKDAYS MASS:  Mon.to Frid.4:30 a.m,
             Wed; Youth Mass:  7.30 p.m.
        CHURCH PRESIDENT: 
        VICE PRESIDENT
        CHURCH SECRETARY
        CATECHISTS: Mr. D. R. Peprah, Mr. Andrew Oppong Yeboah,
                  Mr. Charles Opoku Afriyie
        PARISH CATECHIST: Mr. Andrew Kofi Aning
         
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHER’S ASSOCIATION
        LEGION OF MARY
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        CHILDREN OF THE HOLY FAMILY
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        YOUTH COUNCIL
        CHARISMATIC RENEWAL
        CHOIR
        LAITY
         
        OUTSTATIONS:
        ABOABO NOS. 1 & 2:  ST. MARY’S;
        Catechists:  Mr. Anthony Yeboah,
        Ms. Cecilia Oppong Takyiwaa, Mr. Sampson Yeboah
        ABOABO NOS. 3 & 4:  ST. PETER’S; 
        Catechists:  Mr. Gabriel Kofi Adjei, Mr. Solomon Kyeremeh
        MANTEWARE:  ST. LAWRENCE;   
        Catechist:  Mr. Anthony Kyeremeh
        KWAMEASUA:  ST. PAUL’S;
        Catechist:  Mr. Thomas Annor Yeboah
        TRONANG:  ST. PHILIP’S;
        Catechist:  Mr. Godfred Okrah, Mr. Martin Koosono
        AKYEM:   Catechist: Mr. Anthony Diawo
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        R/C Primary School, Box 3, Dormaa-Pampaso
        R/C Junior High School Box 3, Dormaa-Pampaso
        R/C Primary School, Box 7, Dormaa-Amasu
        R/C Junior High School, Box 5, Dormaa-Aboabo No.1
        R/C Primary School, Box 9, Dormaa-Aboabo No.2
        R/C Junior High School, Box 4, Dormaa-Aboabo No.4
        R/C Primary School, Box 4, Dormaa-Aboabo No.4
        R/C Primary School, Box 6, Dormaa Kwame-Asua
         
         
      • DORMAA AHENKRO LOW COST/SS: ST. DOMINIC SAVIO
        Dormaa Ahenkro
        X
        DORMAA AHENKRO LOW COST/SS: ST. DOMINIC SAVIO
        Box 450 Sunyani, Dormaa Ahenkro, Brong Ahafo
        PRIESTS:  Rev. Fr. Gordon Adomah
        SUNDAY MASS SCHEDULE:  7:30 a.m.,
        WEEKDAY MASS:   
        CHURCH PRES.:  Mr. Amoako
        VICE PRES.:
        CHURCH SEC.: 
        CATECHISTS:   Mr. John Owusu Afriyie, Ms Felicia Yeboaa
         
        OUTSTATIONS:
         
        MASU:  ST. PAUL;
        Catechist:  Mr. Gyasi Peter
        KUREN:  ST. MICHAEL;
        Catechist:  Mr. Nicholas Yeboah
        ASIKASU No. 1:  ST. JOSEPH;
        Catechists:  Mr. George Oppong, Mr. Amoah S. Y. Mark
        ASIKASU No. 2:  ST. JOSEPH;  
        Catechist:  Mr. Charles Twum
        NSUHIA:  ST. JOHN;
        Catechists:  Mr. Christian Fofie Amankona, Mr. Martin Ameyaw
        KOKORASUA:   ST. HUBERT;
        Catechist:  Mr. Dickson Asare
         
         
      • DORMAA AHENKROM: ST. FRANCIS DE SALES
        Dormaa Ahenkro
        X
        DORMAA AHENKROM: ST. FRANCIS DE SALES
        Box 14, Dormaa Ahenkro, Brong Ahafo
          03523-22043
        PRIESTS:  Rev. Fr. Augustine Ansu Damoah (PP),
           Rev. Fr. Emmanuel Afari Yeboah
        SUNDAY MASS SCHEDULE:  St. Dominic Community 7:30 a.m.,
          St. Francis de Sales:  9.30 a.m.
        WEEKDAY MASS:  St. Francis de Sales:  Mon – Frid 5:30 a.m.,
        Wednesday (Youth Mass) 7.30 p.m., 
         St. Dominic Community:  Wed. 5.30 a.m.
        CHURCH PRES.: 
        VICE PRES.:
        CHURCH SEC.: 
        CATECHISTS:  Mr. Martin Adomah-Kyeremeh,
             Mr. Stephen Kumi Acheaw, Mr. Charles Kofi Yeboah
         
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        SACRED HEART OF JESUS CONFRATERNITY
        LEGION OF MARY
        PARISH MUSIC ASSOCIATION
        ST. DOMINIC SAVIO CLUB
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        COSRA
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        CHARISMATIC RENEWAL
        CHRISTIAN MBOA KUO
        ST. FRANCIS DE SALES CHURCH CHOIR
        NORTHERN CATHOLICS
        PARISH YOUTH COUNCIL
         
         
        OUTSTATIONS:
        DORMAA K.B.K:  ST. PETER;
        Catechists:  Mr. Paul Anane Kyereme, Mr. Michael Twum
        DORMAA AHENKRO (TECH):  ST. MARY HELP OF CHRISTIANS;
        KOFIASUA:  ST. PAUL
        Catechist: Mr. Gabriel Peprah
        SUROMANI:  ST. BERNARD;
        Catechists:  Mr. Charles Kyeremeh,  Mr. Daniel Oppong
        ANTWIRIFO:  ST. PAUL;
        Catechists:  Mr. George Paa Yeboah, Mr. Peter Adu Appiah
        AGYEMANKROM:  ST. GEORGE;
        Catechist: Mr. Abraham Kwasi Okrah
        BAABIANEHA:  ST. JAMES;
        Catechists: Mr. Matthew Appiah;
        Mr. Augustine Ofori Agyemang
        KOFI BADUKROM:  ST. MATTHEW;
        Catechists:  Mr. Eric K. Yeboah, Eric Asare Yeboah
        BENEKROM:  ST. PAUL;
        Catechist:  Mr. James Agyemang
        TWEAPEASIE:  ST. AUGUSTINE;
        Catechists:  Mr. Oppong Boctwey, Mr. Peter Yeboah
        DUASIDAN:  ST. PETER;
        Catechist:  Mr. Philip Asante
        KOFI KUMI KROM:  ST. MICHAEL;
        Catechists:  Mr. Felix Amo,
        Mr. George Oppong
        NSENEA:  ST.  STEPHEN;
        Catechist:  Mr. Robert Tua
        ABONSRAKROM:  ST. MICHAEL;
        Catechists:  Mr. Martin Minta, Mr. Emmanuel Asare
        TWUMKROM:  ST. ANTHONY;
        Catechist: Mr. Kwabena Stephen
        KORADASO:  ST. MICHAEL;
        Catechists:  Mr. Mike Kyeremeh, Mr. Paul Beyog
         
         
        NAME OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        R/C Primary ‘A’, Box 80, Dormaa-Ahenkro
        Roman Cath. Prim. ‘B’, Box 80, Dormaa-Ahenkro
        R/C Junior High School ‘A’, Box 67, Dormaa-Ahenkro
        St. Dominic Primary, Box 67, Dormaa-Ahenkro
        St. Dominic Junior High School, Box 67, Dormaa-Ahenkro
        R/C Primary, Box 26, Asikasu
        R/C Primary, Box 188, Antwirifo
        R/C J. H. S., Box 89, Masu
        R/C Primary, Box 155, Nsuhia
        R/C J. H. S., Box 155, Nsuhia
         
      • NKRANKWANTA: ST. ANTHONY OF PADUA
        NKRANKWANTA
        X
        NKRANKWANTA: ST. ANTHONY OF PADUA
        c/o Box 14, Dormaa Ahenkro, NKRANKWANTA, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Fr. Emmanuel Amo  (PP)
        Rev. Richard Gyansah Tabiri
        SUNDAY MASS SCHEDULE: 8.00 a.m
        WEEKDAYS MASS:  Monday to Saturday 5:30 a.m
        CHURCH PRESIDENT
        VICE PRESIDENT
        CHURCH SECRETARY
        CATECHISTS: Mr. Sampson Amoah, Mr. Andrews Adjei,
        Mr. Barnabas Appiah,
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        CATHOLIC YOUTH ORGANISATION
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        COSRA
        CHOIR
        CHARISMATIIC RENEWAL 
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        GUITAR BAND
        BIBLE SOCIETY
         
        OUTSTATIONS:
         
        YAW OWUSU KROM:  ST. MARY;
        Catechists:  Mr. Thomas Kyeremeh, Mr. Nketiah Joseph
        AHIMAKROM:  ST. ANDREW;
        Catechists:  Mr. Victor Konadu, Mr. Stephen Asante,
        Mr. Anthony Agyei
        KRAKROM:  ST. PETER;
        Catechists:  Mr. Peter Nsiah, Mr. Joseph Baah, Mr. Johnson Kusi
        KWAKUANYA:  ST. FRANCIS DE SALES;
        Catechist:  Mr. Johnson Oppong
        KWABENA-KRA-KROM:  ST. FRANCIS DE SALES;  
        NYAMEAMA BROFOYEDU:  ST. ANTHONY;  
        Catechists:  Mr. Anthony Boateng, Mr. John Kumi
        DIABAA:  ST. PETER; 
        Catechists: Mr. Johnson Addai, Ms. Felicia Adutwumwaa
        YAAKROM:  ST. THERESA;
        Catechists:  Mr. Sampson Oppong, Mr. Daniel Amoako,
        Mr. Moses Kunfour
        KWAME YEBOAH KROM:
        Catechists:  Mr. Noah Yaw Sakyi, Mr. Peter Opoku
        ZEZERA:  ST. FRANCIS;
        Catechist:  Mr. Francis Amonkonah
        KWABENA DWOMO KROM:  ST. PAUL’S;
        Catechist:  Mr. John Asante Mensah
        KWAKU NYAME NKWANTASO:  ST. JAMES;
        Catechists:  Mr. James Oppong Kyeremeh, Mr. John Aniah
        ATUA KROM:  ST. ANTHONY;
        Catechists:  Mr. Kingsley Appiah Kubi, Mr. Frimpong Francis
        BREDI / AKOTO KROM:  ST, PAUL’S;
        Catechists:  Mr. Paul Peprah Kyeremeh,
        Mr. Emmanuel Sie Kwame, Mr. Daniel Sie
        KWADWO KUSI KROM:  ST. MATTHEW;
        Catechists:  Mr. Joseph Appiah, Mr. Sampson Amankonah
        KWADWO KUMI KROM: ST. ANTHONY
        Catechists:  Mr. P. K. Dwete, Mr. Joseph Dogbey,
        Mr. Peter Gyase
        SUMA-NYAME BEKYERE:  ST. MICHAEL;
        Catechists:  Mr. Fabian Adu Adjei, Mr. Augustine Kornateng,
        Mr. Martin Acheampong
        KOJO ARMAH:  ST. JOHN THE BAPTIST;
        Catechist:  Mr. Charles Gyabaa
        CAMP JUNCTION: ST. JOSEPH;
        Catechists:  Mr. Ernest Adinkrah, Mr. Anthony Gyamfi,
        Mr. Kwaku Yeboah
        MMIRANGYAA:  ST. ANTHONY;
        Catechists:  Mr. Anthony Gyamfi, Mr. Francis Yeboah
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESESS
        R/C Primary School, Box 10, Nkrankwanta
        St. Anthony Preparatory School, Nkrankwanta
        R/C Primary School, Yaakrom
        R/C Junior High School, Kwame Yeboa Krom
        R/C Primary School, Kwadwo Kumi Krom
        R/C Junior High School, Kwadwo Kumi Krom
         
         
         
      • NSESERESO: ST. ANTHONY OF PADUA
        NSESERESO
        X
        NSESERESO: ST. ANTHONY OF PADUA
        c/o Box 14, Dormaa Ahenkro, NSESERESO, Brong Ahafo
         
        PRIEST:  Rev. Fr. William Adjei-Takyi
        SUNDAY MASS SCHEDULE: 7.30 a.m. Children, 9.30 a.m. (Adult)
        WEEKDAYS MASS: Mon. to Sat. 5.30 a.m. Wed. 7.30 p.m. (Youth)  
        CHURCH PRESIDENT:  Mr. Obeng John
        VICE PRESIDENT:  Chief Inspector M.K. Kuttor
        CHURCH SECRETARY:  Mr. Simon Nkrumah
        CATECHISTS: Mr. Barnabas Boffour, Mr. George Obeng
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.:  Mr. John Obeng; Vice Pres.: Nana Theresa Yeboaa;
        Sec.:  Mr. Dominic Yeboah; Fin. Sec.: Mr. Simon Manu
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        YOUTH
        CATHOLIC YOUTH ORGANISATION
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        SENIOR CHOIR
        JUNIOR CHOIR
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        CHARISMATIC RENEWAL 
        LEGION OF MARY
         
         
         OUTSTATIONS
        AHOGONO:  ST. JOSEPH;
        Pres.:  Mr. Gliffiths Obeng;  Vice Pres.:  Mr. James Abisa; 
        Sec.:  Mr. Noel Mensah Kwame; 
        Catechists:  Mr. George Adinkra, Mr. Takyi Stephen
        ASUNSU No. 1:  ST. MARY;
        Pres.:  Nana Theresa Yeboaa; Vice Pres.: Mad. Georgina Kyeraa; 
        Sec.:  Mr. Kyere Frederick; 
        Catechists:  Mr. Minta Afari George, Ms. Kisiwaa Janet
        ASUNSU No. 2:  ST. ANTHONY;
        Pres.:  Mr. Isaac Asamoah; Vice Pres.:  Mr. Peter Kyeremeh: 
        Sec.:  Mr. Dominc Kofi Yeboah;
        BENEKWAKUKROM:  ST. JAMES;
        Pres.:  Mr. Peter Kofi Acheaw; Vice Pres.:  Mr. Stephen Boye ;
        Sec.:  Mr. Emmanuel Yaw Obeng; 
        Catechists:  Mr. Isaac Sawiri, Mr. Martin Antwi
        BROFOYEDU:  ST. MARY’S;
        Pres.:  Mad. Agnes Yeboah; Vice Pres.:  Mr. John Addo; 
        Sec.:  Ms. Philomina Ama Yeboaa;
        Catechists: Mr. Augustione Obeng Manu, Mr. Eugene Yeboah
        DABAABI: Pres.:  Mr. Francis Ansu;
        Vice Pres.: Mr. Emmanue Konogono 
        Sec.:  Mr. Thomas Apraku; Catechist: Mr. Robert Asuma
        DANYAME:  ST. ANTHONY;
        Pres.:  Mr. Tuah Alexander; Vice Pres. Mr. Adjei Zacchaeus; 
        Sec.:  Mr. Peter Amo Kwabena; 
        Catechists:  Mr. Matthew Twumasi, Mr. John Obeng Ansu
        NTAABENE:  ST. BENEDICT;
        Pres.:  Mr. Oscar Nsor; Vice Pres.: Mr. James Osei;  
        Sec.:  Mr. Michael Siebekpiir; 
        Catechist: Mr. Dominic Obeng Gyamfi
         
        NAME OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        Roman Catholic Primary ‘A, B, C’, Nsesereso,  Box 400, Dormaa Ahenkro
        Roman Catholic KG ‘A,B,C’, Nsesereso, Box 400, Dormaa Ahenkro
        Roman Catholic Nursery A & B, Nsesereso, Box 400, Dormaa Ahenkro
        Roman Catholic Primary, Nursery & KG, Asunsu 1, Box 53, D/Ahenkro
        Roman Catholic Primary, Nursery & KG, Asunsu 2
        Roman Catholic JHS, c/o Box 14, Dormaa-Ahenkro
         
         
      • WAMANAFO: ST. ANNA'S
        Wamanafo
        X
        WAMANAFO: ST. ANNA'S
        ST. ANNA’S Box 12,, Wamanafo, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Fr. Paul Yeboah

        SUNDAY MASS SCHEDULE: 9.30a.m
        WEEKDAYS MASS:  Tuesdays & Fridays 5:30am,
               Wednesday Youth Mass:  7.30 a.m Thursdays: 7.30 p.m
        CHURCH PRESIDENT:  Mr. Charles Korang Kyeremeh

        VICE PRESIDENT: Ms. Theresa Adjei
        CHURCH SECRETARY:  Mr. Peter Okyere Gyamfi
        CATECHISTS:  Mr. Peter Okyere Gyamfi, Mr. Charles Korang,                                                                               Ms. Augustina Nsiah
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.; Mr. Joseph Agyei,
        Vice Pres; Nana Osei Kwabena
        Sec.; Mr. Peter Okyere Gyamfi;  Ass. Sec.:: Mr. Philip Ansu      
         
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        Pres.: Ms. Cecilia Anna Yeboaa; Sec.: Ms. Rose Konadu
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        Pres.: Ms. Margaret Asantewaa; Sec.: Ms. Vida Nkrumah
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        Pres.: Ms. Mary Amponsah; Sec.: Ms. Theresa Adjei
        CHOIR
        Pres.: Ms. Veronica Faah; Sec.: Mr. Tony Yeboah Asuamah
        MEN’S SOCIETY
        Pres.: Mr. Joseph Yaw Gyabaa
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        Pres.: Mr. Martin Yaw Adjei
        KNIGHT AND LADIES OF THE BLESSED SACRAMENT
        YOUTH
        CHARISMATIC RENEWAL
        BRASS BAND
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        KETE DRAMA TROOP:
         
         
         
        OUTSTATIONS
        KYEREMASU:  ST. MARY’S, Box 4
        Pres.:  Mr. Simon Amponsah; Vice Pres.:  Mr. Michael Twum; 
        Sec.:  Mr. George Aboagye Amponsah; 
        Catechists:  Mr. Augustine Donkor, Mr. Paul Kusi, Mr. Peter Atta Jones
        AKONTANIM:  ST. GEORGE, Box 1
        Pres.:  Mr. Anthony Asante;
        Vice Pres.:  Op Simon Amponsah
        Sec.:  Mr. Philip Ansu Kumi; 
        Catechists:  Mr. Philip Ansu Kumi, Ms. Susuana Yeboaa, Mr. Daniel Oppong
        AMPENKRO:  ST. ANTHONY, Box 3, Wamanafo
        Pres.:  Nana Martin Osei Kwabena; 
        Vice Pres.:  Nana Nichodemus Tutu; 
        Sec.:  Nana Ampabeng Kyeremeh; 
        Catechist:  Mr. Stephen Kyeremeh
        SUBINKROM:  ST. AUGUSTINE, Box 2, Kyeremasu
        Pres.:  Ms. Juliana Tabuaa;  
        Vice Pres.: Ms. Faustina Twumwaa; 
        Sec.:  Mr. James Tutu; 
        Catechists:  Mr. John K. Siaw,  Mr. Thomas Addai Cosmos
        KRAMOKROM:  ST. THERESA;
        Pres.:  Mr. John Atimolgo;
        Vice Pres.:  Mr. Diction Saame; 
        Sec.:  Mr. Sienyuur Stephen; 
        Catechists:  Mr. Thomas Yaw Tawiah, Mr. Peter Obeng
        MEWEREMFIRIWUO:  ST. PETER;
        Pres.:  Mr. Felix Baagbog;
        Vice Pres.: Mr. Richard Baah; 
        Sec.:  Mr. Thomas Kwaku Asare; 
        Catechist:  Mr. John Kwasi Donkor
        TONASUANO:  ST. FRANCIS;
        Pres.:  Mr. Charles Amponsah Adjei; Vice Pres.:Ms. Comfort Pomaa 
        Sec.:  Mr. Martin Tuah; 
        Catechists:  Mr. Martin Yaw Adjei, Mr. Martin Tuah
        KOBEDI/ASUPRAA:  ST. PETER, Box 9, Wamanafo
        Pres.:  Mr. George Asamoah;  Vice Pres.:  Ms. Martha Kyeremaa;
        Sec.: Mr. Stephen Mensah
        Catechist: Mr. Alexander Anini Twumasi
        AMANFE:  ST. ANDREW; Pres.:  Mr. Dominic Addo; 
        Vice Pres.:  Mr. Emmanuel Asamoah;  Sec.:  Mr. Paul Osei
        Catechists:  Mr. Thompson Yeboah, Mr. Emmanuel Amankona, Mr. George Obeng
        WAMANAFO:  ST. MARTHA; Pres.:  Mr. Joseph Kwabena Agyei; 
        Vice Pres.:  Mr. Nketia Yeboah;  Sec.:  Mr. Anthony Kwabena Oppong.
        Catechist: Mr. Dominic Yeboah, Mr. Daniel Adu Poku, Mr. Solomon Afodoanyi Dzikunu
         
         
        SCHOOLS AND ADDRESSES
        R/C Primary “A”, Box 12, Wamanafo
        R/C Primary “B”, Box 17, Wamanafo
        St. James Junior High School, Box 12, Wamanafo
        R/C Junior High School, Box 6, Wamanafo
        R/C Primary School, Box 4, Kyeremasu
        R/C Primary School, Box 1, Akontanim
        R/C Primary School, Box 9, Kobedi/Asupra, Wamanafo
        R/C Primary School, Kramokrom
        R/C Junior High School, Box 1, Akontanim
         
         
      • WAMFIE: ST. PAUL'S
        Wamfie
        X
        WAMFIE: ST. PAUL'S
        Box 25, Wamfie, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Fr. Frank Joseph Kumi

        SUNDAY MASS SCHEDULE: 7.30a.m
        OTHER STATIONS MASS:  10:00 a.m.
        WEEKDAYS MASS:  Monday to Friday 5:30am,
        Thursday Youth Mass:  7.30 p.m.
        CHURCH PRESIDENT:  Mr. Joseph Manu
        VICE PRESIDENT:  Mad. Elizabeth Asamoah
        CHURCH SECRETARY:  Mr. William Opoku
        CATECHISTS:  Mr. Stephen Frimpong, Mad. Margaret Addo
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.:  Mr. Joseph Manu;  Vice Pres.: Mr. Robert Kofi Yeboah 
        Sec.: Mr. William Opoku; Vice Sec.: Mad. Agatha Boakye-Yiadom;
        Porter:  Mr. Dennis Oppong Kyeremeh; 
        Laity Chairperson: Mad. Beatrice Amankwaa; Acting Catechist:  Mr. Danso Joseph
         
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTAIN MOTHERS’ ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        LEGION OF MARY
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        CATHOLIC YOUTH
        CHOIR
        CHARISMATIC RENEWAL
        CATHOIC MEN’S SOCIETY
        GUILD
        MASS SERVERS
        CATHOLIC WOMEN COUNCIL
         
        OUTSTATIONS
        DORMAA AKWAMU:  ST. JOSEPH;
        Pres.:  Nana Charles Owusu Aduamere; Vice Pres.:  Mr. Andrew Kyeremeh; 
        Sec.:  Mr. Dennis Oppong Kyeremeh;
        Catechist:  Mr. Thomas Kumi, Mr. Eric Obiri
        ASUOTIANO: ST. PETER
        Pres.:  Mr. George Twumasi; 
        Vice Pres.:   Mr. Cosmos Effah;  Sec.:  Mr. Frederick Dartey;
        Catechists:  Mr. Korkor Francis, Mr. Stephen Yeboah
        ASUHYIAE:  ST. PETER; Pres.:  Mr. Augustine Agyei; 
        Vice Pres.:  Mr. Joseph Manu; Sec.: Mr. Alex Obiba Yaw; 
        Catechists:  Mr. Gyaasi Martin, Mr. John Adjei Ampomah
        MMOMESOMOUR:  ST. FRANCIS;
        Pres.:  Mr. Kumi Amos; Vice Pres.:  Mr. Samuel Mansoh; 
        Sec.:  Mr. Kennedy Kumi; Catechists: Mr. Augustine Atta, Mr. Ishmael Yeboah
        PRAPRABABIDA:  ST. FABIAN’S;
        Pres.:  Mr. Alex Yaw Kwarteng;
        Vice Pres.:  Mr. Joseph Oppong; Sec.:  Mr. Joseph Equacoo Blankson; 
        Catechists:  Mr. J. K. Opoku, Mr. Seth Obimpe, Mr. Thomas Gyamfi, Mr. Benard Ansu
        WAMFIE ESTATE:  ST. MICHAEL’S;
        Pres.:  Mr. Robert Kofi Yeboah;
        Vice Pres.:  Mr. Amos Kyeremeh; 
        Sec.:  Mr. Mad. Agatha Yiadom-Boakye;
        Catechists:  Mr. Anthony Badu, Mr. John Kusi
        NSESERESU:  ST. MARY; 
        Pres.:  Mr. Alex Name;
        Vice Pres.:  Mad. Rose Adjeiwaa; 
        Sec.:  Mr. Gabriel Nyanful;
        Catechists:  Mr. John Ampomah, Mr. Joseph Danso
        ABROSO, ST. JOHN;
        Pres.: Mr. Paul Asante; Vice Pres.: Mad. Juliet Kumi
        Sec.: Mr. James Ania;
        Catechists: Mr. Samuel Boahen, Mr. Augustine Badu
        HIAMPEANIKA, ST. GEORGE;
        Pres.: Mr. Thomas Akesele; Vice Pres.: Mr. Joseph Amankona
        Fin. Sec.: Mr. Robert Gyau; Catechist: Mr. George Amponsah Yaw Twum
         
        NAMES OF SCHOOL AND ADDRESSES
        R/C Primary ‘A’, Wamfie
        R/C Primary ‘B’, Wamfie
        R/C Primary School, Asuotiano
        R/C Primary School, Nseseresu/Asuhyiae
        St. Michael’s Junior School, Wamfie
        R/C Primary School, Dormaa Akwamu
        R/C Junior High School, Dormaa Akwamu
        St. Ambrose College of Education, Dormaa Akwamu
         
         
         
    • KWASIBOURKROM DEANERY
      • ADAMSU: ST.PETER'S
        X
        ADAMSU: ST.PETER'S
        Box 8
        PRIEST:  Rev. Fr. John Bosco Kyeremeh
        SUNDAY MASS SCHEDULE: 8.00 a.m.
        WEEKDAYS MASS:  Mon, Thurs., Fri., 5:30 a.m..,
             Wed. Youth Mass:  7.30 p.m.
        CHURCH PRESIDENT:  Nana Stephen Appiah-Dankwah
        VICE PRESIDENT:  Mr. Theophilus Kwaku Tawiah
        CHURCH SECRETARY:  Mr. Thomas Obeng Kusi
        CATECHISTS: Mr. Fred Bern Okoffo-Bediako, Mr. Robert Obeng,
           Mr. Paul Boadison
         
        SOCIETIES
          ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        ST. CECILIA’S CHOIR
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        KNIGHTS OF THE ALTAR
        CHARISMATIC RENEWAL
        BRASS BAND
        SUNDAY SCHOOL TEACHERS
        BIBLE READERS ASSOCIATION
        PARISH MUSIC ASSOCIATION
         
        OUTSTATIONS
        BODAA:  ST. FRANCIS; Pres.:   Mr. Michael Appiah; 
        Vice Pres.:  Mr. Augustine Asi;  Sec.:  Mr. Augustine Ankamah;
        Catechists:  Mr.Augustine Ankamah 
        MPUASU:  ST. ANTHONY; Pres.:  Mr. Paul Kwame Takyi;
        Vice Pres.:Mr. Bismark Kwaku Appiah; Sec.:  Mr. Godfred Obeng;
        Catechists:  Mr. Stephen Sekyere, Mr. Philip Yeboah Yaw,
        Mr. Peter Nketiah
        DWENEM:  ST. PETER’S; Pres.:  Mr. Joseph Nketiah; 
        Vice Pres.:  Mr. Dominic Kwaku Yeboah; 
        Sec.:  Mr. Augustine Ankama Tawiah; 
        Catechists:  Mr. Matthew Nkrumah Kyeremeh, Mr. Gabriel Oti
        Mr. Anthony Ankama Tawiah, Mr. Peter Yaw Yeboah,
        Ms. Veronica Fosuaa, Mr. M. K. Boateng, Mr. Gabriel Oti
        Mr. Matthew Boabeng, Ms. Veronica Fosuaa
        KOFITIAKROM:  ST. ANTHONY;
        Pres.:  Mr. Peter Gyamfi; 
        Vice Pres.:  Mad. Juliana Kyeraa; 
        Sec.:  Mr. Francis Nketiah; 
        C atechists:  Mr. John Kofi Tawiah, Mr. Robert Mensah Kyeremeh,
        Mr. Addai John Orlando
        ADIOKOR NO. 1:  ST. PETER’S; Pres.:  Mr. Emmanuel Bosomtwe; 
        Vice Pres.:  Mad. Agnes Gyabaah;  Sec.:  Mr. Peter Yeboah
        Catechists:  Mr. Peter Nketiah,  Ms. Grace Kyeraa, Mr. Fosu Joseph
        ADIOKOR NO. 2:  ST. THERESA;
        Pres.:  Mad. Janet Ankamah Tamea 
        Vice Pres.:  Mr. Francis Obeng; 
        Sec.:  Mr. Peter Obeng; 
        Catechists: Mr. Anthony Ankama, Mr. Jude Asiedu,
        Mr. Enoch Gyase, Mr. Stephen Ankama Febiri, 
        ZEZERA:  ST. ANTHONY; Pres.:  Mr. James Amankwaa; 
        Vice Pres.: Mr. Emmanuel Ofori,  Sec.:  Mr. Stephen Asante;
        Catechists:  Mr. Christopher Asare Baffour,
        Mr. Samuel Apraku Dartey, Mr. Simon Kofi Takyi
        KWAMEPIM:  ST. JOHN; Pres.: Mad. Theresa Fosuaa; 
        Vice Pres.: Mr. Danie Adu;  Sec.:  Mr. Anthony Twene;
        Catechists:  Mr. John Kwasi Marfo, Mr. Robert Kyere Mensah
        SEKETIA:  ST. FRANCIS; Pres.:  Mad. Margaret Manu; 
        Vice Pres.:  Mr. Simon Dabie;  Sec.:  Mr. Stephen Mensah; 
        Catechists:  Mr. Peter Twene-Gyan, Mr. James Oppong Kyeremeh,
        Mr. Peter Ankama Kwasi, Mr. David Asuma Twene
        ASEMPANAYE:  ST. PAUL; Pres.:  Mad. Agartha Adubbia;
        Vice Pres.: Mr. Simon Gyan,  Sec.:  Mr. Emmanuel Mfodwo;
        Catechist:  Mr. Peter  Asare
        KORASE:  ST. AUGUSTINE; Pres.:  Mr. George Kyere; 
        Vice Pres.:  Mad. Cynthia Kyeraa;  Sec.:  Mr. Agyemang Kofi Gyan; 
        Catechists:  Mr. Augustine Badu, Mr. Seth Okra.
        ASARE/MEMPASEM:  ST. PETER’S;
        Pres.:  Mr. Peter Kwasi Twene; 
        Vice Pres.:  Mr. Simon K. Ferkah Snr.; 
        Sec.:  Mr. Simon Ferkah Jnr.; 
        Catechists:  Mr. Dominic Adu,  Mr. Johnson Arhin-Amankwaah
        TAINANO NO. 1:  ST. ANTHONY; Pres.:  Mr. Augustine Yeboah; 
        Vice Pres.:  Mr. Stephen Nketiah Olath; 
        Sec.:  Mr. Alex Amponsah-Dapaah; 
        Catechists: Mr. Augustine Yeboah, Mr. Robert Twum,
        Mr. Stephen Nketiah Olath, Mr. Charles Dartey,
        Mr. Paul Sakyi,  Mr. Stephen Mfodwo
        TAINANO DOMAKYERE:  ST. ANTHONY;
        Pres.:  Mr. Simon Otchere Koranteng; 
        Vice Pres.:  Mad. Theresa Nyame; 
        Sec.:  Mr. Thomas Addae-Adjei; 
        Catechists:  Mr. Francis Oteng, Mr. George Bae Nyame,
        Mr. Bernard Cheremeh Koranteng
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        R/C K.G & Primary School, Mpuasu, Box 15, Adamsu
        R/C Junior High School, Mpuasu, Box 15, Adamsu
        R/C K.G., Box 2, Dwenem
        R/C Primary School, Box 2, Dwenem
        R/C Junior High School, Box 2, Dwenem
        R/C Primary School, Box 6, Adiokor No. 2
        R/C Primary School, Box 4, Zezera
        R/C K.G., Box 8, Adamsu
        R/C Primary School, Box 8, Adamsu
        R/C Junior High School, Box 4, Adamsu
         
         
         
      • ATUNA: ST. MARY   
        X
        ATUNA: ST. MARY   
          
        PRIESTS:
        Rev. Fr. George Kwame Tang       
                                                                            
        SUNDAY MASS SCHEDULE
                                                                                                                  WEEKDAYS MASS SCHEDULE:                                     

        CHURCH PRESIDENT: Mad. Catherine Asuamah                                                                          VICE PRESIDENT: Mr. David Koosono                                                                               CHURCH SECRETARY: Mr. Peter Kofi Agyemang                                                      CATECHISTS: Mr. Thomas Kumah
         
          OUTSTATIONS
        ABIRIKASU: ST. JOSEPH; Pres: Mr. Peter Bosea;             Vice Pres;  Mad. Twumwaa Bertha ;
        Sec: Mr Aloysius Komill;                          
        Catechist: Mr. Philip                                                                                                            
         BUOBUNU: ST. PETER ; Pres: Nana George Bosea ;                          Vice Pres:   Mad.  Georgina Donkor                                                                                                                           Sec: Mr. Peter Yeboa ;
                                 Catechist : Nana Peter Adu Yeboah   
                                                                    

        KOMFOKROM: ST. FRANCIS OF ASSISI


        BAATEA

        KWASI MOSIKROM


        NTAABENE


        KWAME PRAHKROM                    
      • DROBO: ST. ANTHONY
        Drobo
        X
        DROBO: ST. ANTHONY
        ST. ANTHONY, Box 60, Drobo, Brong Ahafo
        PRIESTS:  Rev. Fr. Anthony Oppong Asamoah,
        Rev. Fr. Foster Kwadwo Yeboah

        SUNDAY MASS SCHEDULE: 7.00 a.m.
        WEEKDAYS MASS SCHEDULE: Mon. to Frid. 5.15 a.m.
        CHURCH PRESIDENT: Mad. Agnes Asaa
        VICE PRESIDENT: Mr. Nicholas Kwame Nsrawudi
        SECRETARY: Mr. Tabiri Stephen
        CATECHISTS: Mr. Philip Kyeremeh Diawuo,
        Mr. Effa Kyeremeh Joseph, Mr. Yeboah Asuama Augustine,
        Mr. Amponsah Francis, Mr. Boabeng Patrick
        Mad. Anna Fosuaa, Mad. Mary Fosu Boateng
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.: Mad. Agnes Asaa; Vice Pres.:  Mr. S.R. Arphul; 
        Sec.: Mr. Tabiri Stephen; 
        Catechist:  Mr. Kyeremeh Diawuo Philip
         
         
        SOCIETIES
         
        CATHOLIC MEN SOCIETY
        Pres.:  Mr. Boamah Gyan; Sec.:  Mr. Owusu Paul
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        Pres.:  Mad. Vida Appau Adinkrah; Sec.:  Mad. Gifty Busia
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        Pres.:  Mad. Agnes Asaa; Sec.:  Mad. Lucia Donkor
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        Pres.:  Mad. Frimpomaa Christiana;  Sec.:  Mad. Victoria Aliko
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        Pres.:  Mr. Robert Yeboah Assiamah;  Sec.:  Mr. J.S. Tanor
        LEGION OF MARY
        Pres.:  Mr. Yeboah Charles;  Sec.:  Mr. Asomah Godfred
        CHARISMATIC RENEWAL
        Pres.:  Mr. Peter Bediako; Sec.:  Mr. Nketiah Francis
        ST. ANTHONY CHOIR
        Pres.:  Nana Agyei Martin;  Sec.:  Mr. Dominic Nkrumah
        CHRISTIAN MMOAKUO
        Pres.:  Mr. Ankamah Matthew; Sec.:  Mr. Takyi Bernnald
        YOUTH
        Pres.:  Mr. Peter Mensah;  Sec: Mad. Matilda Bediako .
        KNIGTHS OF ST. JOHN
        Pres.:  Mr. Nicholas Kwame Nsrawudi;  Sec: Mr. Johnson Adu Yeboah .
        COSRA
        Pres.:  Mr. Charles Agyekum;  Sec: Mr. Dabie Johnson
        COUPLES FOR CHRIST
        Pres.:  Mr. Effa Kyeremeh Joseph;  Sec: Mr. Dominic Nkrumah .
        .
         
         
        OUTSTATIONS:
        FAAMAN:  ST. ANTHONY; Pres.:  Mr. Benjamin Kyeremeh; 
        Sec.:  Mr. Konadu Ernest;                                                                                                          Catechists:  Mr. Stepehn Atta Kuma, Mr. Vincent Kofi Antwi
        ASUOGYA:  ST. MARK; Pres.:  Miss Donkor Mary ;
        Sec.: Mr. Boabeng Yaw Simon    
        Catechists:  Mr. Agyei Simon, Mr. Samuel Adu
        MIREMANO: ST. JOSEPH; Pres.:  Mr. Asare Richard; 
        Sec.:  Mr. Anthony Adu; Catechist:  Mr. Peter Okyere
        JENJEMIREJA:  ST. FRANCIS; Pres.:  Mr. S.R. Arphul;     
        Sec.:  Mr. Andrews Badu; 
        Catechisst:  Mr. Ferkaa Amponsah Eric; Mr. Yeboah K. Peter
        TEKESE: ST. JOSEPH; Pres.:  Mad. Georgina Saase; 
        Sec.: Mr. Nicholas Nkyibena; Catechist:  Mr. Peter Kwarfo
        KOFIKO:  ST. FRANCIS; Pres.:  Mr. Charles Asumah;     
        Sec.:  Mr. Sah Simon; 
        Catechist: Mr. Ankama Gyan Peter
        NYAMEFIE:  ST. PAUL;
        Pres.:  Mad. Achiaa Margaret; Sec.:  Mr. Takyi Clement; 
        Catechist:  Mr. Edward Konadu
        AMPENKRO/ASRATOA ST. PETER;
        Pres.: Mad. Augustina Amoakowaa; Sec.: Mr. Simon Asuako;
        Catechist: Mr. Thomas Dukuu
        BAANAFO: ST JOHN; Pres.:  Mad. Ama Kwaah; 
        Sec:  Mr. Gyabaa Yaw Gabriel
        FAMKWA: ST. PETER; Pres.: Mr. Dah Abraham;
        Catechist: Mr. Nicholas Adu Nkyibena
        YAAMANSA: ST. JOSEPH;
        Pres.: Mr. Dabie Martin; Sec.: Mr. Gyan Simon;
        Catechists: Mr. Christopher Sekyere, Mad. Josephine Pomaa
        ANUNKUNANO:  Pres.: Mr. Wayi Christopher;
        Sec.: Mr. Akembasiya Dominic; Catechist: Mr. Ankamah Cosmos
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        R/C Primary School, Box 60, Drobo
        R/C Junior High School, Box 60, Drobo
        R/C Primary School, Box 12, Faaman
        R/C Junior High School, Box 12, Faaman
        R/C Primary & Junior High School, Jenjemireja
         
         
         
      • GOKA: ST. ANTHONY OF PADUA
        Goka
        X
        GOKA: ST. ANTHONY OF PADUA
        ST. ANTHONY OF PADUA, Box 5., Goka, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Fr. Jonas Oppong
        SUNDAY MASS SCHEDULE: 8:00 a.m.
        WEEKDAYS MASS SCHEDULE: Mon., Wed. to Frid.: 5.00 a.m.,
           Tues. 7:30 p.m.
        CHURCH PRESIDENT:  Mr. Adongo Benjamin Atambire
        VICE PRESIDENT :  Mad. Philomina Bermaa
        SECRETARY: Mr. Adu Alexander
        CATECHISTS:  Mr. Joseph Dabie, Mr. Martin Twene, Mr. Francis Twene
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.: Mr. John Akomea Pius; Vice Pres.: Mr. Adongo Benjamin Atambire; 
        Sec.: Mr. Gabriel Asuma Karikari; Fin. Sec.: Mr. Felix Gyabaah,
        Organiser: Mr. Adinkrah David 
         
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        ST. ANTHONY SOCIETY
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        CHOIR
        CHARISMATIC RENEWAL
        YOUTH COUNCIL
         
        OUTSTATIONS:
        ASIRI:  ST. PETER’S; Pres.:Mr. John Akomea Pius;  
        Vice Pres.: Mr. Yeboah Martin ; Sec.:  Mad. Mfodwo Sophia; 
        Catechists:  Mr. John Bosco Damoah, Mr. John Ankama,
        Mr. Nsoah Joseph, Mr. Mark Obeng
        BUNI:  ST. PETER’S; Pres.:  Mr. Gabriel Kupo;
        Vice Pres.:  Mr. David Atta Kofi ; Sec: Mr. Charles Okyere   
        Catechists:  Mr. John Broni Aserewa,
        Mr. Nicholas Adu Gyamfi, Mr. John Kumah Sankara,
        Mr. Martin Yaw Donkor, Mr. Sampson K. Abbor
        ASUOKOR: ST. JOSEPH; Pres.:  Mr. R.O. Kwarteng Afari ; 
        Vice Pres.:  Mr. David Adinkra;  Sec.:  Mr. Gabriel Asumah Karikari Jnr.; 
        Catechists:  Mr. Gabriel Kuma, Mr. Gabriel Asumah Karikari Snr.
        Mr. Peter Twene, Mr. Francis Acheampong, Mr. Apraku Kofi Isaac
        JANKUFA:  ST. JOSEPH; Pres.:  Mr. Kyere Paul; 
        Vice Pres.:  Mr. Takyi Abeam Simon; Sec.:  Mr. James Konadu;   
        Catechists: Mr. Cosmos Apraku Adjei, Mr. Amokona Francis,
        Mr. Paul Adofo
        DAWIRI:  ST. PETER’S; Pres.:  Mr. Emmanuel Gyan;
        Vice Pres.:  Mrs. Janet Donkor;
        Sec.:  Mr.  Ernest Kuffour Ferkah;   
        Catechists: Mr. Nketiah Sylvester, Mr. Francis Nketia,
        Mr. Okra Stephen, Mr. Donkor Joseph, Mr. Peter Tannor
        ASANTEKROM:  ST. PETER’S; Pres.:  Mr. Joseph Ankomah; 
        Vice Pres.:  Mr. Charles Damoah;  Sec.: Mr. Simon Djan  
        Catechists: Mr. Asante Stephen, Mr. Anthony Adjei
        NWAMSUA:  ST. PAUL’S; Pres.:  Mr. Stephen Kofi Ferka;   
        Vice Pres.:  Mr. Daniel Kofi Koosono;   Sec.:  Mr. Abisah Abraham; 
        Catechist:  Mr. Asare Emmanuel, Mr. Asuma Abraham
          JINANKOR:  ST. FRANCIS; Pres.:  Mr. Joseph Kwadwo Daah; 
        Vice Pres.:  Mr. Kumah James;  Sec.:  Mr. Ofori Atta James.;
        Catechists: Mr. Andrews Twene, Mr. Andrews Ofori
         
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        R/C Primary School, Asuokor
        R/C Junior High School, Asuokor
        R/C Primary School, Goka
        R/C Junior High School, Goka
        R/C Primary School, Box 4, Jankufa
        R/C Primary School, Dawiri
        R/C Junior High School, Dawiri
        R/C Primary School, Asiri
        R/C Junior High School, Asiri
         
         
      • KWASIBOURKROM: SS. PETER & PAUL
        KBK
        X
        KWASIBOURKROM: SS. PETER & PAUL
        P. O. Box 8, Japekrom , KBK, Brong Ahafo
         PRIESTS: Rev. Fr. Anthony Amoako Amoabeng   (Acting PP),                                                                    Rev. Fr. Michael Kwame Appiah, Rev. Fr. Daniel Mensah    
                                                 
        SUNDAY MASS SCHEDULE: 9:30AM                                                                                WEEKDAYS MASS SCHEDULE: Monday: 6:00 a.m,                                                         Tuesdays: 5:00a.m, Wednesdays-Youth Mass: 7:30p.m,                                                                       Thursdays & Fridays: 5:30 a.m                                                                                                           CHURCH PRESIDENT: Mr. Frank Amofa-Adade                                                                          VICE PRESIDENT: Mr. Anthony Kofi Biritwum                                                                 CHURCH SECRETARY: Mr. Bernard Boahen                                                           CATECHISTS: Mr. Stephen Antwi- Adjei, Mad. Agnes Felicia Badu Bomo
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres: Mr. Frank Amofa- Adade; Vice Pres;Mr. Anthony Kofi Biritwum;                                                           Sec: Mr. Bernard Boahen; Fin. Sec: Mr. Alexander Tachie ;                                                                   Org. Sec. Mr. Joseph Obeng      
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION                                                                            CATHOLIC MOTHERS’ ASSOCIATION                                                                                                ST. THERESAH OF THE CHILD JESUS                                                                          SACRED HEART CONFRANTERNITY                                                                            PARISH MUSIC ASSOCIATION (PMA)                                                                            KNIGHT OF THE ALTAR                                                                                      CHARISMATIC RENEWAL MOVEMENT                                                                                                MEN’S FELLOWSHIP                                                                                                           COSRA                                                                                                                                  CATHOLIC YOUTH ORGAINSATION                                                                            PARISH YOUTH COUNCIL                                                                                                                       ST. CECILIA CHOIR                                                                                                                       SS. PETER & PAUL CHOIR
         
        OUTSTATIONS
        ABIRIKASU: ST. JOSEPH; Pres: Mr. Peter Bosea;                                                                            Vice Pres;  Mad. Twumwaa Bertha ; Sec: Mr. Aloysius Komill;                                                               Catechist: Mr. Philip Adinkrah                                                                                                            ATUNA: ST. MARY; Pres: Mad. Catherine Asuamah;                                                                                  Vice Pres: Mr. David Koosono ; Sec: Mr. Peter Kofi Agyemang;                                                       Catechist: Mr. Thomas Kumah                                                                                                           BAANO: ST. JOHN: Pres: Mr. Emmanuel Kofi Nyame;                                                                    Vice Pres: Mr. Samuel Ankamah                                                                                               BABIAHIHA: ST. MARY: Pres: Ms. Martha Boampong;                                                                 Vice Pres:Mr. Joseph Oppong ; Sec: Mr. Oppong Martin ;                                                        Catechist: Mr. Anthony Apraku Tanor                                                                                                BOTOKROM: ST. ANTHONY ABBOT;                                                                                          Pres: Mary Serfour  ;  Vice Pres: Mr.  Sekurah Ben;                                                                            Sec: Mr. Aboagye Peter; Catechist: Mr. Godfred Abina Kwasi                                                          BUOBUNU: ST. PETER ; Pres: Nana George Bosea ;                                                                                    Vice Pres:   Mad.  Georgina Donkor ;                                                                                                               Sec: Mr. Peter Yeboa ; Catechist : Nana Peter Adu Yeboah                                                               ODOSUO: ST. PETER; Pres: Mr. Stephen Gyau ;                                                                                Vice Pres: Mad. Monica Tiwaah ; Sec: Mr. Seth Adu ;                                                                    Catechist: Mr. Benjamin Gyaase                                                                                            GONASUA: ST. ANTHONY OF PADUA; Pres: Mr. Enock Tanor;                                                              Vice Pres: Mad. Nketiah Mercy ; Sec: Mr. Amo K. Martin ;                                                      Catechist: Mr. Ofori Gabriel                                                                                                   JAPEKROM ST. JAMES;   Pres:  Mr. Samuel Obeng;                                                                              Vice Pres: Mr. S. D. Ferka;  Sec: Mr. Peter Nketia                                                           KATAKIEKROM: ST. ANTHONY OF PADU;                                                                                Pres; Mr. Augustine Kwang Kwadwo ;                                                                                                             Vice Pres: Mr. Joseph Appiah Tanor ; Sec: Mr. Nicholas Addai ;                                                          Catechist: Mr. Simon Adjei                                                                                        KOMFOKROM: ST. FRANCIS OF ASSISI                                                                              KONSIA: ST. PETER; Pres: Mr. Johnson Bediako;                                                                                  Vice Pres: Mad. Rose Kyeraa;  Sec: Nana Peter Tanor;                                                                Catechist: Mr. Francis Agyemang                                                                               KWAMESEIKROM: ST. JAMES; Pres: Mr. Stephen Amponsah ;                                                    Vice Pres: Mad. Margaret Forkuo; Sec: Mr. Simon Berko ;                                                        Catechist: Mr. Francis Addai                                                                                       NKYENKYEMAM: ST. ANTHONY ABBOT                                                                       Catechist: Mr. Francis Adu Nketiah                                                                                        SEBRENI: ST. PETER ; Pres: Nana George Doku;                                                                            Vice Pres: Mr. Emmanuel Adinkra ;                                                                                                      Sec: Mr. Joseph Agyemang Badu ; Catechist: Mr. Peter Owusu Gyau
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        R/C Primary School, Box 8, Atuna-Japekrom
        R/C Primary School, Box 35, Babianiha-Japekrom
        R/C Junior High School, Box 73, Babianiha-Japekrom
        R/C Primary School, Box 139, Katakyiekrom-Japerom
        R/C Primary School, Box 133, Baano
        R/C Primary School, Box 188, Kwameseikrom-Japekrom
        R/C Primary School, Box 43, Konsia-Japekrom
        St. Henry’s R/C Junior High School, Box 8, Japekrom
         
         
         
      • SAMPA: OUR LADY OF FATIMA
        Sampa
        X
        SAMPA: OUR LADY OF FATIMA
        P O Box 2, Sampa, Brong Ahafo
        PRIESTS:  Rev. Msgr. John Kwame Nkrumah (PP)
        Rev. Fr. Andrew Gyabaah, Rev. Fr. Thomas Osei Gyau

        SUNDAY MASS SCHEDULE: 7:00 a.m.,   9:30 a.m.
        WEEKDAYS MASS SCHEDULE: Mon. to Frid.: 5:30 a.m.

        CHURCH PRESIDENT: Mad. Elizabeth Aboteballa Issaka
        VICE PRESIDENT : Mr. Joseph Mensah
        SECRETARY: Mr. Michael Sammor-Duah
        CATECHISTS:  Mr. Daniel Okrah, Mr. Francis Opoku
              Mad. Cecilia Kyeremaa Manu, Mr. Martin Peh Kofi
         
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres: Mad. Elizabeth Aboteballa Isak; Vice Pres; Mr. Alex Yeboah;                                                     Sec: Mr. Michael Sammor-Duah;   Vice. Sec: Mr. Felix K. Bronya ;                                                      Mr. Daniel Okrah      
         
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        ST. MARY’S CHOIR
        ST.  DON BOSCO CHOIR
        ST. PETER’S SINGING BAND
        KNIGHTS OF THE ALTAR
        LEGION OF MARY
        CHARISMATIC RENEWAL
        MMOA KUO
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        BRASS BAND
        GUITAR BAND
        PARISH SINGING BAND ASSOCIATION
        PARISH MUSIC ASSOCIATION (PMA)
        PARISH YOUTH COUNCIL
         
         
        OUTSTATIONS
        DUADASO NO. 1:  ST. STEPHEN;                                                                                                    Pres:  Mr. Daniel Dukuu;   Vice Pres: Mad. Veronica Afia Gyedu;  
        Sec: Mr. Felix Kwabena Bronya
        Catechists:  Mr. Richard Mensah,  Mr. James Wollie Yaw,
        Mr. Peter Peh Kofi, Mr. Samuel Kwadwo Manu

        DUADASO NO. 2:  ST. PAUL;
        Pres:  Mr. Andrews Sieh Kwabena;   Vice Pres: Mr. Sieh NIcholas;  
        Sec: Mr. Wolli Francis
        Catechists:  Mr. Paul K. Donkor, Mr. Sah John, Mr. Michael Donkor,
        Mr. James K. Atta, Mr. Isaac Sie Kwaku, Mr. Joseph
        Ahenkan 

        BRODI:  ST. PETER;
          Pres:  Mr. Alex Kwabena Yeboah;   Vice Pres: Mr. Peh John;  
        Sec: Mr. Obah Kingsley
        Catechists:  Mr. Charles Twum, Mr. Joseph Nsia, Yaw Gyabaah

        DEBIBI:  ST. MICHAEL;
          Pres:  Mr. Anto James;   Vice Pres: Mr. Badu Moses;  
        Sec: Mr. Mensah Charles Yaw
        Catechists: Mr. Benjamin Bediako, Mr. Stephen Bronya,
               Mr. Sah Kwame Martin, Mr. Peter Kofi Donkor 

        KOKOA:  ST. FRANCIS;
          Pres:  Mr. Matthew Osei Kwame;   Vice Pres: Mr. David Abu;  
        Sec: Mr. Nyuah Edward
        Catechists:  Mr. James Asante, Mr. Anthony Kwabena Mensah,
        Mr. Daniel Yaw Kumah,  Mr. Emmanuel Yaw

        KABILE:  ST. JOHN;
        Pres:  Mr. Sieh Christopher;   Vice Pres: Mr. Anane Thaddeus;  
        Sec: Mr. Joseph Kwasi Kumah Proff
        Catechists:  Mr. John K. Obah, Mr. Emmanuel K. Dapaa,
        Mr. Peter Sie Kwame, Mr. James Addae Sah, Mr. John Fofie Kofi, 
        Mr.Edmond Sah Kwasi

        JAMERA:  ST. PETER;
        Pres:  Mr. Samuel K. Manu;   Vice Pres: Mr. Kwaku Peter;  
        Sec: Mr. Sieh Kwabena Eric
        Catechists:  Mr. Joseph Adu Kofi, Mr. Job Kofi Fofie,
        Mr. John Sah Kwabena, Mr. Samuel Manu,

        BONAKIRE:  ST. PETER;
        Pres:  Mr. Emmanuel Kwasi Tailor;  
        Vice Pres: Mr. Simon Kwabena Bronya;  
        Sec: Mr. Duku Oscar Stephen
        Catechists: Mr. Samuel Badu, Mr. Charles Kwasi Anane,
        Mr. Frank Kwaku Num, Mr. Martin Manu, Mr. Christopher K. Bio,
        Mr. Anthony Sie Yaw, Mad. Alice Akua Addai,
        Mr. Hubert Kwame Anane

        ADADIEM:  ST. ANTHONY;
        Pres:  Mr. Paul Anane Kwasi;   Vice Pres: Mr. Stephen Kofi Ankama;  
        Sec: Mr. Anthony Sie Kwame
        Catechists:  Mr. Joseph Sie Kwabena, Mad. Obour Margaret,
        Mr. Anthony Yaw Yeboah, Mr. Thomas Ameyaw,
        Mr. Simon Manu, Mr. James Anane

        DORBOR:  ST. COLUMBA;
        Pres:  Mr. Kofi Fofie James;   Vice Pres: Mr. Simon Billey;  
        Sec: Mr. Emmanuel Peh Kwasi
        Catechists:  Mr. Aaron Nyuah Kwasi, Mr. Christopher Baah;
        Mr. Emmanuel Kumah, Mr. Peter Baffour, Mr. Kwasi Donkor

        KOJEE: ST. JOSEPH;
          Pres:  Mr. Jacob Bio;   Vice Pres: Mr. Michael Gyabgunu;  
        Sec: Mr. Franklin Ackah Rockson
        Catechists:  Mr. Solomon Badu, Mr. Isaac K. Num 
         
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        Agric. Vocational Technical Institute, Sampa
        St. Ann’s Girls’ Senior High School, Sampa
        St. Ann’s Preparatory School, Sampa
        Christian Mothers’ Day Care, Sampa
        R/C Junior High School, Sampa
        R/C Primary School, Sampa
        R/C Primary School, Duadaso No. 1
        R/C Junior High School, Duadaso No. 1
        R/C Primary School, Duadaso No. 2
        R/C Junior High School, Duadaso No. 2
        R/C Primary School, Brodi
        R/C Junior High School, Brodi
        R/C Primary School, Debibi
        R/C Junior High School, Debibi
        R/C Primary School, Kokoa
        R/C Junior High School, Kokoa
        R/C Primary School, Kabile
        R/C Junior High School, Kabile
        R/C Primary School, Jamera
        R/C Junior High School, Jamera
        R/C Primary School, Bonakire
        R/C Junior High School, Bonakire
         
         
      • SUMA-AHENKRO: ST. PETER'S
        Suma Ahenkro
        X
        SUMA-AHENKRO: ST. PETER'S
        Box 5, Suma Ahenkro, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Fr. Paul Appiah-Otchere

        SUNDAY MASS SCHEDULE: 7:30 a.m.
        WEEKDAYS MASS SCHEDULE: Mon. to Wed.: 7.30 p.m,
           Thur. & Fir:  5.00 a.m
        CHURCH PRESIDENT:  Mr. Peter Assum Ahensah
        VICE PRESIDENT :  Mr. Thomas Koranteng Ahenkan 
        SECRETARY:  Mr. Augustine Nyarko
        CATECHISTS:  Mr. Martin Obeng Darkwaa, Mr. Henry Dukuu,
        Mr. Jude Twene, Mr. Daniel Nyaw Adjei
        Ms. Faustina Takyiwaa, Mr. Joseph Antwi Sandy
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.: Mr. Peter Assum Ahensan; Vice Pres.:  Mr. Joseph Adjei; 
        Sec.: Mr. Augustine Nyarko; Vice Sec.: Mr. Lawrence Kyeremeh
        Fin. Sec.: Mr. Emmanuel Kyere, Organiser: Mr. Joseph Fordjour 
         
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        LEGION OF MARY
        ST. ANTHONY SOCIETY
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        CHOIR
        DON BOSCO CHOIR
        CHARISMATIC RENEWAL
        CATECHIST’S ASSOCIATION
        SINGING BAND
         
        OUTSTATIONS:
        AMANFOSO:  ST. ANDREW’S; Pres.:  Mr. Yeboah Isaac;  
        Vice Pres.: Mr. Kuru Robert ; Sec.:  Mr. Febiri Kwadwo; 
        Catechists:  Mr. Gyan Michael, Mr. Kwasi Dominic
        OLD DROBO:  ST. PATRICK’S; Pres.:  Mr. John Kwadwo Takyi;  
        Vice Pres.: Mad. Stella Nyarko ; Sec.:  Mr. Kyere Emmanuel; 
        Catechists: Mr. Joseph Asare Bediako, Mr. Amos Anane,
        Mr. Peter Ameyaw, Ms. Mavis Acheampomaa
        MORLE:  ST. JOHN; Pres.:  Mr. Amoako Abraham;  
        Vice Pres.: Mr. Ankamah Isaac ; Sec.:  Mr. Kings Twene Ahenful 
        Catechists: Mr. Twene Charles, Mr. Simon Ankama
        MAYERA:  ST. PETER’S; Pres.:  Mr. Joseph Kofi Adiya; 
        Vice Pres.:  Mr. Paul Ntow; Sec.:  Mr. Oppong Patrick;   
        Catechists: Mr. Stephen Ankama, Mr. J. K. Gyan,
        Mr. Appia James, Mr. Mensah Gabriel, Mr. Ofori Williams,
        Mr. Asante Sylvester, Mad. Christiana Bio
        MANTUKWA:  ST.  MICHAEL;
        Pres.:  Mr. Francis Wiah Kwame;
        Vice Pres.:  Mr. John K. Ankamah; Sec.:  Mr. Zato K. Martin;   
        Catechists: Mr. Twene Johnson, Mr. John Dabie,
        Mr. Amponsah John
        NSONSOMEA:  ST. ANDREW’S;
        Pres.:  Mr. Adjei Joseph; 
        Vice Pres.:  Mad. Theresa Agyeiwaa; Sec.: Mr. Lawrence Kyeremeh; 
        Catechists:  Mr. Joseph Obeng, Mr. William Koosono,
        Mr. George Ferka
        PONKOR:  ST. PETER’S; Pres.:  Mr. Michael Mensah;  
        Vice Pres.:  Mr. Paul Kwadwo Yeboah;   Sec.:  Mr. Doomfe Martin; 
        Catechists: Mr. Ofori Gabriel, Mr. Clement Okrah,
        Mr. Felix Ferka Manu, Mr. Sekye Charles  
        FEBI:  ST. PETER’S; Pres.:  Mr. Bene Kwasi Frezns;  
        Vice Pres.:  Mad. Agnes Adwoa Afra;   Sec.:  Mr. Michael Obeng Kwame; 
        Catechists: Mr. Kuunifaa Raymond, Mr. Stephen Takyi
        KOKOSUA 1:  ST. FRANCIS; Pres.:  Mr. George Koosono;  
        Vice Pres.:  Mad. Afraa Grace;   Sec.:  Mr. Diawuo Francis; 
        Catechists:  Mr. Robert Nketia, Mr. Charles Oduro,
        Mr. Martin Gyabaa Mr. Daniel Fofie
        KOKOSUA II:  ST. JOHN; Pres.:  Mr. John Obeng Kwasi;  
        Vice Pres.:  Mad. Ernestina Buruwaa;  
        Sec.:  Mr. Johnson Kofi Nketia; 
        Catechists: Mr. John K. Koosono, Mr. Richard Koosono
        NWAMSUA:  ST. PAUL’S;  
        KAABRE:  ST. PETER’S; Pres.:  Mr. Augustine Dokyi ; 
        Vice Pres.:  Mr. Paul Kwasi Afeh;  Sec.: Mr. Fordjour Joseph  
        Catechists:  Mr. Joseph Agyeman,  Mr. Nicholas Mensa,
        Bro. Michael.
         
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
         R/C Primary School, Box 9, Ponkor, Suma-Ahenkro
        R/C Primary School, Box 5, Suma-Ahenkro
        R/C Junior High School, Box 5, Suma-Ahenkro
        R/C Primary School, Box 9, Nsosonmea, Suma
    • ODUMASE DEANERY
      • CHIRAA: ST. FRANCIS XAVIER
        Sunyani
        X
        CHIRAA: ST. FRANCIS XAVIER
        c/o Box 450,, Sunyani, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Fr. Paul Sanagya
        SUNDAY MASS :  Children 7.00 a.m., Adult 10:00 a.m.
        WEEKDAY MASS:  Monday to Saturdays  6.00 a.m.
        CHURCH PRESIDENT: 
        VICE PRESIDENT
        CHURCH SECRETARY
        CATECHISTS:  Mr. Dominic Ayebeng,
               Mr. Joseph Mintah Afari
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHER’S ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        DAGAABA COMMUNITY
        CHARISMATIC RENEWAL
        CHOIR
        GUILD
        CHRISTIAN MMOA KUO: 
         
        OUTSTATIONS:
        AKWASUA:  ST. PETER’S
        Catechist:  Mr. Stephen Kyeremeh
        KOBEDI:  ST. JOSEPH:
        Catechist:  Mr. Anthony Amoako Apau.
        ASUAKWA:  ST. ELIZABETH
        Catechist:  Mr. Joseph Acquah
        TANOM:  ST. STEPHEN: 
        Catechists:  Mr. Felix Asante,
        Ms. Comfort Asante Prepeh
        ESTATE: ST. MATTHEW:
        Catechist: Mad. Felicia Achiaa
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        R/C Primary School, Box 35, Chiraa
        R/C Junior High School, Box 31, Chiraa
         
         
      • DUMASUA: ST. JOSEPH'S
        Sunyani
        X
        DUMASUA: ST. JOSEPH'S
        ST. JOSEPH’S Box 298, Sunyani, Brong Ahafo
        PRIESTS: Rev. Fr. Michael Kwame Ntow
          Rev. Fr. Simon Gyansah-Tabiri
        SUNDAY MASS SCHEDULE:  9.00 a.m.
        WEEKDAYS MASS:  Monday – Friday 5.00 a.m.
        CHURCH PRESIDENT: 
        VICE PRESIDENT
        CHURCH SECRETARY:
        CATECHIST:  Mr. Ransford Benedict Ankamah
         
        OUTSTATION:
        MANTUKWA:  ST. PAUL;    
        Catechist:  Mr. K. Mensah Samuel.
         
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        SENIOR CHOIR
        YOUTH CHOIR
        KNIGHTS OF THE BLESSED SACRAMENT
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESS
        R/C Primary School, Box 298, Dumasua-Sunyani
        R/C Junior High School, Box 298, Dumasua – Sunyani
         
      • FIAPRE: ST. PETER'S
        Sunyani
        X
        FIAPRE: ST. PETER'S
        ST. PETER’S, Box 153,, Sunyani, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Msgr. George Kwame Kumi
        SUNDAY MASS SCHEDULE:  7.00 a.m. (English), 9.00 a.m. (Twi)
        WEEKDAYS MASS:  Thursday:  7.30 p.m., Friday: 5.00 a.m.
        CHURCH PRESIDENT:  Mr. S. K. Aning
        VICE PRESIDENT:  Mr. Joseph Collins Amankwaa Bonso
        CHURCH SECRETARY:  Mr. John Ayisi
        FINANCIAL SECRETARY: Mr. Charles Akowiah
        CATECHISTS:  Mr. Felix Korang; Mr. Augustine Nyantakyi
        Mr. Peter Afrifa Gyasi, Mr. Gabriel Abor
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        Pres. Mrs. Veronica Manu Asubonteng; Sec:  Ms. Agartha Fokuo
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        Pres.  Mrs. Christiana Dome; Sec:  Ms. Regina Adjei Boahemaa
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        Pres.:  Nana Ampabeng Kyeremeh Paul ;  Sec.:  Mr. Anthony Osei Peprah
        ST. PETER’S CHOIR
        Pres.: Mrs. Agatha Forkuo; Sec:. Ms. Lydia Osei Effah  
        LEGION OF MARY
        Pres.  Mr. Matthew Owusu Ansah;  Sec.:  Mr. Thomas Twum Yeboah
        ST. ANTHONY
        Pres.:  Mrs.  Lucy Asante Frimpong;  Sec.: Mrs. Mary Nkrumah
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        Pres.:  Mr. Jerry Wemang;  Sec.:  Ms. Felicia Kuubepuo
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        Pres.:  Ms. Janet Ayisi; Sec.:  Mrs. Rose Kyei Yamoah
        DAGAABA CATHOLIC ASSOCIATION
        Pres.:  Mr. James Dabuo;  Sec.:  Ms. Janet Bonive
        ALL SOULS CHOIR
        Pres.:  Mr. Anthony Twum;  Sec.:  Mrs. Elizabeth Akunyile
        COSRA
        Pres.:  Ms. Alice Azantilo; Sec.:  Miss Bertha Adu Koranteng
        SACRED HEART
        Pres.:  Shiela Amankwaa; Sec.:  Mrs. Mary Nkrumah
        KNIGHTS & LADIES OF BLESSED SACRAMENT
        Pres.:  Ms. Perpetua Kobe; Sec.:  Ms. Lawrencia Konama
        PARISH YOUTH YOUTH (PYC)
        Chairman.:  Mr. Joseph Effah Buabeng; Sec.: Mr. Robert Quashie
        CHARISMATIC RENEWAL
        Pres.:  Mrs. Anna Addai; Sec.:  Miss Anastasia Koomson
         
        OUTSTATION
        KANTRO: OUR LADY OF ASSUMPTION;
         
         
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        Catholic University of Ghana, Fiapre, Box 363, Sunyani
        Notre Dame Girls’ Senior High School, Box 670, Sunyani
        Holy Spirit School, Box 1353, Sunyani
        St. Thomas Primary School, Box 84, Sunyani
        St. Thomas Junior High School, Box 84, Sunyani
        St. Thomas Nursery School, Box 84, Sunyani
         
         
         
        KOTOKROM:  ST. FRANCIS OF ASSISI,
        c/o Box 90, Sunyani.
        PRIESTS: Rev. Fr. John Adjei Kyeremeh,
         Rev. Fr. Francis Foudjour Dartey Mfodwo
        SUNDAY MASS SCHEDULE:  7:30 a.m, 9:30 a.m.
        WEEKDAYS MASS:  Mon.:  5.30 a.m., Thurs.; 7.30 a.m.
        CHURCH PRESIDENT: Mr. Ernest Halidu Kanyiri
        VICE PRESIDENT: Mr. Joseph J. Farnuuri
        CHURCH SECRETARY: Mr. Nicholas Ayikade 
        CATECHISTS:  Mr. John Boachie Gyamerah
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.: Mr. Ernest Halidu Kanyiri; Sec.: Mrs. Martina B. Gyamerah
        Mr. Joseph J. Farnuuri, Nana Solomon Frimpong, Ms. Esther Ayeh
         
        SOCIETIES:
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        Pres.: Ms. Pepertual Owusu Yeboah; Sec.: Ms. Emelia Offei Lartey
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        Pres.: Ms. Theresa Adu Serwaa; Sec.: Ms. Dorothy Adabayeri
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        Pres.: Ms. Prudence Banon; Sec.: Ms. Mary Wereh Dason
        MEN SOCIETY
        Pres.: Mr. Francis B. Duo; Sec.: Mr. Ernest Halidu
        KNIGHTS OF THE BLESSED SACRAMENT:
        LEGION OF MARY
        Pres.: Mrs. Martina Boachie Gyamerah; Sec.: Mr. Richard Nondoh
        YOUTH COUNCIL
        Pres.: Mr. Elijah Kadan; Sec.: Ms. Vivian Atimbire
        CHOIR
        Pres.: Ms. Beatrice Boakye; Sec.: Mr. Paul Adu Kwadwo
        DAGAABA WOMEN ASSOCIATION
        Pres.: Ms. Grace Dakurah; Sec.: Ms. Felicia Kuora
        CHARISMATIC RENEWAL
        Coordinator: Mr. Douglas Nketiah Kyeremeh;
        Sec.: Mr. Maxwell Tang
        COSRA
        Pres.: Ms. Janet Yeboah; Sec.: Ms. Judith Asante
         
         
      • KOTOKROM: ST FRANCIS OF ASSISI
        Sunyani.
        X
        KOTOKROM: ST FRANCIS OF ASSISI
        c/o Box 90, Sunyani., Brong Ahafo
          PRIESTS: Rev. Fr. John Adjei Kyeremeh,
         Rev. Fr. Francis Foudjour Dartey Mfodwo

        SUNDAY MASS SCHEDULE:  7:30 a.m, 9:30 a.m.
        WEEKDAYS MASS:  Mon.:  5.30 a.m., Thurs.; 7.30 a.m.
        CHURCH PRESIDENT: Mr. Ernest Halidu Kanyiri
        VICE PRESIDENT: Mr. Joseph J. Farnuuri
        CHURCH SECRETARY: Mr. Nicholas Ayikade 
        CATECHISTS:  Mr. John Boachie Gyamerah
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.: Mr. Ernest Halidu Kanyiri; Sec.: Mrs. Martina B. Gyamerah
        Mr. Joseph J. Farnuuri, Nana Solomon Frimpong, Ms. Esther Ayeh
         
        SOCIETIES:
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        Pres.: Ms. Pepertual Owusu Yeboah; Sec.: Ms. Emelia Offei Lartey
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        Pres.: Ms. Theresa Adu Serwaa; Sec.: Ms. Dorothy Adabayeri
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        Pres.: Ms. Prudence Banon; Sec.: Ms. Mary Wereh Dason
        MEN SOCIETY
        Pres.: Mr. Francis B. Duo; Sec.: Mr. Ernest Halidu
        KNIGHTS OF THE BLESSED SACRAMENT:
        LEGION OF MARY
        Pres.: Mrs. Martina Boachie Gyamerah; Sec.: Mr. Richard Nondoh
        YOUTH COUNCIL
        Pres.: Mr. Elijah Kadan; Sec.: Ms. Vivian Atimbire
        CHOIR
        Pres.: Ms. Beatrice Boakye; Sec.: Mr. Paul Adu Kwadwo
        DAGAABA WOMEN ASSOCIATION
        Pres.: Ms. Grace Dakurah; Sec.: Ms. Felicia Kuora
        CHARISMATIC RENEWAL
        Coordinator: Mr. Douglas Nketiah Kyeremeh;
        Sec.: Mr. Maxwell Tang
        COSRA
        Pres.: Ms. Janet Yeboah; Sec.: Ms. Judith Asante
         
      • ODUMASE: MARY HELP OF CHRISTIANS
        Sunyani,
        X
        ODUMASE: MARY HELP OF CHRISTIANS
        Box 40, Odumase, Sunyani,, Brong Ahafo
        03520-28348, 03520 -97623
        PRIESTS SDB:   Rev. Fr. Robertson Sung-Irebe (PP)
         Fr. Chiemeka Utazi (Asst PP & Youth Chap.).
         
        SUNDAY MASS SCHEDULE:  7.30a.m. (English), 9.30 a.m (Twi)
        WEEKDAYS MASS:  Thursday Youth Mass 7.30 p.m.
        Friday Morning Mass 6.00 a. m. and First Friday of the Month 7.30 a.m

         
        CATECHISTS:  Mr. Andrew Kyeremeh, Mr. Kofi Quansah Shoiab
         
         
         
        SOCIETIES:
        LEGION OF MARY
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOICATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        TARCISIANS
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        ST. PAUL’S CHOIR
        NHYIRA MMA CHOIR
        KNIGHTS & LADIES OF THE BLESSED SACRAMENT
        CATHOLIC NORTHENERS ASSOCIATION
        CHILDREN OF THE HOLY FAMILY (CHF):
        LAURA VICUNA GROUP:
        MICHAEL MAGONE GROUP:
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY:
        CHARISMATIC RENEWAL
        ANIMATORS
        COSRA: 
        PARISH CATECHISTS’ ASSOCIATION
        CATECHISTS’ WIVES ASSOCIATION (CAWA)
        ST. DOMINIC SAVIO
        VESSELS OF PRAISE
         
         
         
         
        OUTSTATIONS:
        ADANTIA:  ST. MARY OF MAGDALENE;
        Catechist:  Mr. Alfred Samson Owusu
        SERESO:  HOLY TRINITY: 
        Catechist:  Mr. Henry Naah.
        BOFOURKROM:  ST. MARTIN;
        Catichist:  Mr. Gabriel Arhin
        FAWOTIRIKOSIE: ST. PETER;
        Catichist:  Mr. George Naanwotuo
        TEACHER KROM:  ST. MARGARET;
        Catechist:  Mr. Cosmas Yourkuu
        ASUOFIRI:  THERESA;
        Catechist:  Mr. Anthony Boateng
        TAINSO:  ST. DOMIC SAVIO;
        Catechists:  Mr. Casmir Beyir, Mr. Placidius Zeng
        ADOE:  ST. ANTHONY; 
          Catechist:  Mrs. Rose Frimpong
        ABISU:  ST. JOHN BOSCO
        Catechist:  Mr. Timothy Ataguriga
        BAAMU:  ST. JOHN
        Catechist:  Mr. Ngmende Felix
        ASANTEFOO:  ST. BERNARD;
        Catechists:  Mr. Thomas Adongo, Mr. Marcellinus
         
         
        NAMES F SCHOOLS AND ADDRESSES
        Ss. Peter & Paul K/G & Primary School, Box 30, Odumase
        Ss. Peter & Paul Junior High School, Box 30, Odumase
        Don Bosco Vocational and Technical Institute (DBVTI), Odumase
        St. Dominic Savio K/G & Primary School, Tainso
        St. Dominic Savio  Junior High School, Tainso
        Holy Trinity K/G & Primary School, Sereso
        St. Mary Magdalene K/G & Primary School, Adantia
        St. Peter K/G & Primary School, Abronye
        St. Peter Junior High School, Abronye
        St. Theresa’s K/G & Primary School, Asuofiri
        St. Anthony K/G & Primary School, Adoe
        St. Anthony Junior High School, Adoe
        St. Margaret K/G School, Teacherkrom
        St. John K/G & Primary School, Baamu
         
         
      • YAWHIMAKROM:  ST. PAUL
        YAWHIMAKROM
        X
        YAWHIMAKROM:  ST. PAUL
        c/o Box 90, Sunyani, YAWHIMAKROM, Brong Ahafo
        PRIESTS: Rev. Fr. Francis Foudjour Dartey Mfodwo


        PRES.: Nana Solomon Frimpong;
        VICE PRES.: Mr. Emmanuel Kwasi Antwi
        SEC.: Mr. Oswald Eternuu;
        CATECHIST:  Mr. Peter Zumpaala. Placidius
         
         
    • SUNYANI DEANERY
      • ABESIM-DOMINASE: GOOD SHEPHERD
        Abesim
        X
        ABESIM-DOMINASE: GOOD SHEPHERD
        c/o Box 954, Abesim, B/A
        • Sun: 7:30 PM Other
        • Fri: 5:00 PM to 7:30 PM
        • Sun: 6:30 PM to 8:00 PM
        PRIEST: Rev. Fr. Gabriel Denteh
        SUNDAY MASS SCHEDULE:  9:00 a.m
        WEEKDAYS MASS:  Thursday 7:30 p.m.
        CHURCH PRESIDENT:  Mrs. Comfort Kumi Kyere
        VICE PRESIDENT:  Mr. George Gyan
        CHURCH SECRETARY:  Mr. Emmanuel Asare
        CATECHISTS:  Mr. David Asante-Gyamfi
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC MEN SOCIETY
        Pres.  Mr. Peter Ofori Agyapong; Sec: Mr. George Adjei
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOICATION
        Pres.  Mad. Faustina Yeboah.;  Sec.  Ms. Linda Appiah
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        Pres.  Mrs. Dora Agyei; Sec.  Ms. Faustina Tweneboah
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        Pres:.  Opanin. Margaret Ofori;  Sec.  Opanin Janet Dery
        YOUTH COUNCIL
        Chairman:  Mr. Ranet Kwame Obeng Ofori;
        Sec.:  Mr. Emmanuel Asare
        KNIGHTS & LADIES OF THE BLESSED SACRAMENT
        Pres.:  Mr. Kennedy Ponu, Sec.:  Mr. Daniel Ali
         
         
      • ABESIM: ST JOSEPH'S
        Abesim
        X
        ABESIM: ST JOSEPH'S
        Box 11, Abesim
        PRIEST:  Msgr. Joseph Marfo-Gyimah
        SUNDAY MASS SCHEDULE:  7.30 a.m. (English); 
               9:00 a.m. (Twi)
        WEEKDAYS MASS:  Thurs. 7:00 p.m. and Frid. 5:15 a.m.
        CHURCH PRESIDENT: Mr. Frank Owusu
        VICE PRESIDENT:  Mr. Edward Gyamfi  
        CHURCH SECRETARY: Mr. Stephen Kwaku Asamoah 
        CATECHISTS: Mr. Peter Nyame, Mr. Paul Bosomafi,
                Mr. Eric Adjei,
         
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        HOLY TRINITY CHOIR
        CHRISTIAN MMOAKUW
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        LEGION OF MARY
        ST. JOSEPH CHOIR
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOICATION
        COSRA
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        CHARISMATIC RENEWAL
        KNIGHT OF THE BLESSED SACRAMENT
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        R/C Primary School, Box 11, Abesim-Sunyani
        R/C Junior Sec. School Box, Abesim-Sunyani
         
         
      • ATRONIE: ST. PAUL'S
        Atronie
        X
        ATRONIE: ST. PAUL'S
        Atronie, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Fr. Stephen Kow Bosomafi

        SUNDAY MASS SCHEDULE
        WEEKDAYS MASS:   
        CHURCH PRESIDENT: 
        VICE PRESIDENT
        CHURCH SECRETARY
        CATECHISTS: Mr. Stephen Owusu Agyeman, 
             Mr. Thomas Peprah
         
        OUTSTATIONS:
        ATUAHENEKROM:  ST. FRANCIS OF ASSISI: 
        Catechists:  Mr. Paul Adomako, Mr. Gabriel Awaiyele
        KURASUA II:  ST. JOSEPH: 
        Catechists: Mr. Amissah Joseph Martin, Mr. Paul Damiera
        NSAGOBESA:  ST. THOMAS:
        Catechist:  Mr. Daniel Arthur
        NWAWASUA:  OUR LADY OF FATIMA
        Catechists:  Mr. Anthony K. Yiriwel, Mr. Michael Saabebolo
        NWOWASU:  ST. AUGUSTINE:
        Catechists:  Mr. Daniel Mensah, Mr. Daniel Dormera
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        St. Joseph’s School, Kurasua No. 2 c/o Box 706, Sunyani.
         
         
         
         
        ABESIM:  ST. JOSEPH, Box 11
        PRIEST:  Msgr. Joseph Marfo-Gyimah
        SUNDAY MASS SCHEDULE:  7.30 a.m. (English); 
               9:00 a.m. (Twi)
        WEEKDAYS MASS:  Thurs. 7:00 p.m. and Frid. 5:15 a.m.
        CHURCH PRESIDENT: Mr. Frank Owusu
        VICE PRESIDENT:  Mr. Edward Gyamfi  
        CHURCH SECRETARY: Mr. Stephen Kwaku Asamoah 
        CATECHISTS: Mr. Peter Nyame, Mr. Paul Bosomafi,
                Mr. Eric Adjei,
         
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        HOLY TRINITY CHOIR
        CHRISTIAN MMOAKUW
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        LEGION OF MARY
        ST. JOSEPH CHOIR
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOICATION
        COSRA
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        CHARISMATIC RENEWAL
        KNIGHT OF THE BLESSED SACRAMENT
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        R/C Primary School, Box 11, Abesim-Sunyani
        R/C Junior Sec. School Box, Abesim-Sunyani
         
         
         
        ABESIM DOMINASE:  BLESSED TRINITY
            c/o Box 954, Sunyani 
        PRIEST: Rev. Fr. Gabriel Denteh
        SUNDAY MASS SCHEDULE:  9:00 a.m
        WEEKDAYS MASS:  Thursday 7:30 p.m.
        CHURCH PRESIDENT:  Mrs. Comfort Kumi Kyere
        VICE PRESIDENT:  Mr. George Gyan
        CHURCH SECRETARY:  Mr. Emmanuel Asare
        CATECHISTS:  Mr. David Asante-Gyamfi
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC MEN SOCIETY
        Pres.  Mr. Peter Ofori Agyapong; Sec: Mr. George Adjei
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOICATION
        Pres.  Mad. Faustina Yeboah.;  Sec.  Ms. Linda Appiah
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        Pres.  Mrs. Dora Agyei; Sec.  Ms. Faustina Tweneboah
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        Pres:.  Opanin. Margaret Ofori;  Sec.  Opanin Janet Dery
        YOUTH COUNCIL
        Chairman:  Mr. Ranet Kwame Obeng Ofori;
        Sec.:  Mr. Emmanuel Asare
        KNIGHTS & LADIES OF THE BLESSED SACRAMENT
        Pres.:  Mr. Kennedy Ponu, Sec.:  Mr. Daniel Ali
         
      • SUNYANI: BAAKONIABA, CORPUS CHRISTI
        SUNYANI, BAAKONIABA
        X
        SUNYANI: BAAKONIABA, CORPUS CHRISTI
        c/o Box 450, SUNYANI, BAAKONIABA, BRONG AHAFO
        020-8095022
        • Sun: 7:00 AM English English 9:00 AM Other TWI
        • Tue: 5:30 AM Other TWI
        • Thu: 7:00 PM English English YOUTH MASS
        • Sun: 12:00 AM to 12:00 AM 7:45 AM - Mass 12:00 AM to 12:00 AM 10-10:25AM
        • Fri: 9:30 AM to 12:00 AM English - First Friday only - Benediction at Noon
        PRIEST:  Very Rev. Fr. Andrew M. Amankwaa

        SUNDAY MASS SCHEDULE:  7:00 a.m. (English):  9:00 a.m. (Twi)
        WEEKDAYS MASS:  Tues, 5:30 a.m., Thurs. 7.00 p.m.
        CHURCH PRESIDENT:  Lawyer Eric Ankomah Ansah
        VICE PRESIDENT:  Mr. Solomon Okrah
        CHURCH SECRETARY:  Mr. Moses Kombat
        CATECHISTS:  Mr. Philip Ankomah, Mr. Stephen Gyamfi,
                  Mr. Clement Anaba I, Mrs. Janet Benneh,
        Mr. Michael Effah, Ms. Patience Awuni
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres:. Lawyer Eric Ankomah Ansah; Vice Pres.: Mr. Solomon Okrah;
        Sec. Mr. Moses Kombat ; Catechist: Mr. Philip Ankomah;
        Financial Sec.: Mrs. Evelyn Adomah Benneh; Org.: Mr.John K. Dartey
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        Pres. Mad. Georgina Gyamfi; Sec. Mrs. Vida Gyimah
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOICATION
        Pres. Madam Agnes Mmua;  Sec. Ms. Jacqueline Tanguo
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        Pres. Mad. Joyce Waje; Sec.; Mad. Emelia Asantewaa Yeboah
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        Pres. Mr. Joseph Yeboah; Sec. Mr. Kombat Moses
        CHOIR
        Choir Pres. Mr. Isaac Kwasi Agyri; Sec.: Ms. Stella Dede
        Choir Masters:  Mr. Nicholas Boah, Prosper
        CHARISMATIC RENEWAL
        Pres. Ms. Mercy Baah; Sec. Ms. Barbara Temah
        KNIGHTS OF THE BLESSED SACRAMENT
        Pres;.  Mr. Bismark Acheampong; Sec.: Mr. Benjamin Marfo 
        YOUTH COUNCIL
        Pres.: Mr. Dartey Kwaku John; Sec.: Mr. Edward Owusu
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
         
         
      • SUNYANI: CHRIST THE KING CATHEDRAL
        SUNYANI
        X
        SUNYANI: CHRIST THE KING CATHEDRAL
        Box 90, SUNYANI, BRONG AHAFO
        03520-27103
        • Sun: 6:30 AM English English 8:30 AM Other 10:30 AM English English
        • MF 4:00 PM to 8:30 PM
        • Sun: 7:00 PM to 7:30 PM
        PRIESTS:  Very Rev. Fr. William Kyere (Cathedral Administrator),   
        Fr. Martin Sie,
        Fr. Justice Baffour Osei-Fosu,
        Fr. Alexander Agyepong
        Fr. Michael Amo Gyau
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY                   
        CHRISTIAN MBOAKUO                 
        ST. ANTHONY GUILD                    
        KNIGHT OF ST. JOHN INTERNATIONAL
        LADIES AUX. OF ST. JOHN INTERNATIONAL   
        KNIGHT OF MARSHALL, COUNCIL 29               
        LADIES OF MARSHALL, COURT 15                     
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        SACRED HEART CONFRATERNITY        
        LEGION OF MARY             
        CHARISMATIC RENEWAL
        COSRA
        ALL SAINTS CHOIR
        CATHEDRAL CHOIR
        ADEHYEMA SACRED CHORAL GROUP
        Pres. Mr. Gabriel Akosah;  Sec.: Mrs. Veronica Amisah
        ST. CECILIA GUILD
        KNIGHTS AND LADIES OF THE BLESSED SACRAMENT
         
        OUTSTATIONS:
        NKRANKROM: ST. JOHN;  
        Catechists:  Mrs. Cecilia Adjei; Mr. Benjamin Bador
        YAWMIRI: OUR LADY & ST. GEORGE;
          
        Catechists:   Mr. Paul Mba; Mr. Thomas Gyamfi
        NANKETEWA: ALL SAINTS;  
        Catechist:  Mr.  Dery Sampson
         
        NAME OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        St. James Primary A&B, Box 549, Sunyani       
        Roman Catholic Primary, Box 36, Sunyani       
        St. James Junior High. Sch., Box 549, Sunyani  
        St. Patrick Junior High. Sch., Box 36, Sunyani    
        Christ The King K. G., Box 90, Sunyani
        All Saints R/C Primary and Junior High School 
          
         
         
         
      • SUNYANI: LIBERATION BARRACKS ST. THEODORE
        SUNYANI
        X
        SUNYANI: LIBERATION BARRACKS ST. THEODORE
        Liberation Barracks, Box 1841, SUNYANI, BRONG AHAFO
        03520-26531
        • Sun: 9:00 AM Other
        • Tu Th 7:00 PM English English Parish
        • W F 6:00 AM Other
        • Sun: 6:30 PM to 7:30 PM
        PRIESTS:  Rev. Fr. Capt. Anthony Essien   
          
        SUNDAY MASS SCHEDULE:  9:00 a.m.
        WEEKDAYS MASS:  Tuesday & Thursday: 7:00 p.m.
                                            Wednesday & Friday: 6.00 a.m.

        CHURCH PRESIDENT:  Ex S/Sgt Joseph Awuni Agambila
        VICE PRESIDENT: S/Sgt Daniel Sekor
        CHURCH SECRETARY: Mr. Emmanuel Abasiya 
        PARISH CATECHIST: Mr. Simon K. Asare
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.: Ex S/Sgt Joseph Awuni Agambila,
        VicePres.: Ex S/Sgt Joseph Awuni Agambil, 
        Sec.: Mr. Emmanuel Abasiya, Catechist: Mr. Simon K. Asare
        Fin. Sec.: Mr. Francis Bibuski, Org.: Mrs. Sara Gedza
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        CHOIR  
        CHARISMATIC RENEWAL
        BONABOTO
        DAGAABA CONFRATERNITY:
        KNIGHTS OF THE BLESSED SACRAMENT
        YOUTH COUNCIL
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION (CYO)
        LAITY COUNCIL
         
      • SUNYANI: NKWABENG, HOLY SPIRIT
        Sunyani
        X
        SUNYANI: NKWABENG, HOLY SPIRIT
        c/o Box 450, Sunyani, Brong Ahafo
        PRIEST:  Very Rev. Fr. Raphael Amoako Tawiah (Adm.),
                 Fr. Samuel Yeboah

        SUNDAY MASS SCHEDULE:  7:00 a.m. (English ); 9.00 a.m.(Twi)
        WEEKDAYS MASS: Mon, Wed., Frid., Sat.  6:00 a.m.,
                 Tues., Thurs., 7.00 p.m.,

        CHURCH PRESIDENT: Mr. Albert Amankwaa
        VICE PRESIDENT: Mr. Simon Agyei Manu  
        CHURCH SECRETARY: Mr. Anthony Nsiah   
        CATECHISTS: Mr. Emmanuel Prah, Mr. Moses Ankomah
         
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres:. Mr. Albert Amankwaa; Vice Pres.: Mr. Simon Agyei-Mensah;
        Sec. Mr. Anthony Nsiah ; Vice Sec: Mrs. Augustina Aggreh Mensah;
        Financial Sec.: Mr. Felix Danso; Org.: Mr. Peter Ansu,
        Miss Hannah Yeboah Boahen
         
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        Pres: Mrs. Rose Frema Baffoe
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOICATION
        Pres.: Mrs. Augustina Aggrey Mensah
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        Pres.: Ms. Hannah Yeboah Boahen
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        Pres.: Mr. Albert Amankwaa
        YOUTH COUNCIL
        Chairman: Mr. Anthony Nsiah
        CHOIR
        Pres.: Mr. James Oppong Tabiri
        CATHOLIC CHARISMATIC RENEWAL
        Pres.: Mr. Pius Agyemang
        LEGION OF MARY
        Pres.: Mad. Georgina Kyeraa
         
         
        CHIRAA:  ST. FRANCIS XAVIER ,
              c/o Box 450, Sunyani
        PRIEST:  Rev. Fr. Paul Sanagya
        SUNDAY MASS :  Children 7.00 a.m., Adult 10:00 a.m.
        WEEKDAY MASS:  Monday to Saturdays  6.00 a.m.
        CHURCH PRESIDENT: 
        VICE PRESIDENT
        CHURCH SECRETARY
        CATECHISTS:  Mr. Dominic Ayebeng,
               Mr. Joseph Mintah Afari
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHER’S ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        DAGAABA COMMUNITY
        CHARISMATIC RENEWAL
        CHOIR
        GUILD
        CHRISTIAN MMOA KUO: 
         
        OUTSTATIONS:
        AKWASUA:  ST. PETER’S
        Catechist:  Mr. Stephen Kyeremeh
        KOBEDI:  ST. JOSEPH:
        Catechist:  Mr. Anthony Amoako Apau.
        ASUAKWA:  ST. ELIZABETH
        Catechist:  Mr. Joseph Acquah
        TANOM:  ST. STEPHEN: 
        Catechists:  Mr. Felix Asante,
        Ms. Comfort Asante Prepeh
        ESTATE: ST. MATTHEW:
        Catechist: Mad. Felicia Achiaa
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        R/C Primary School, Box 35, Chiraa
        R/C Junior High School, Box 31, Chiraa
         
      • SUNYANI: PENKWASE, SCRED HEART
        Sunyani
        X
        SUNYANI: PENKWASE, SCRED HEART
        SACRED HEART, Box 373, Sunyani, Brong Ahafo
        PRIESTS: Frs. OFM Conv.:  Very Rev. Fr. Anthony Akumah, (Parish Priest) 
        Fr. Pius Kofi Asare, Charles Bruno Kabir, Anicetus Taalaar 
        Brs OFM:  Bro. Joseph Contessi, Bro. Paul K. Dogbe

        SUNDAY MASS SCHEDULE:  8.00 a.m and 10.00 a.m.
        WEEKDAYS MASS:  Tuesdays 6.15 a.m., Thursday 7.15. a.m. Friday 6.15a.m.
        WEEKDAYS MASS:  Mondays,Tuesdays, Wednesdays,
        Fridays: 6.00 a.m., Thursday 7.00. p.m.
        CHURCH PRESIDENT:  Ms. Alice Kumi
        VICE PRESIDENT:  Mr. Lawrence Osei-Anin
        CHURCH SECRETARY:  Mrs. Francisca Mercy Takyi
        ORGANIZER: Mr. Peter Kofi Anum
         
        SOCIETIES
        SACRED HEART CONFRATERNITY
        SACRED HEART CHOIR
        CHARISMATIC RENEWAL
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOICATION
        CHRISTIAN MOTHERS ASSOCIATION
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        LEGION OF MARY
        DAGAABA COMMUNITY
        ST. JOSEPH (NON SOCIETY)
        C. T. S.
        ST. FRANCIS OF ASSISI CHOIR
        COSRA
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        KBS
        GUITAR BAND:
        FRANCISCAN YOUTH ASSOCIATION
         
         
        OUTSTATIONS:
        ANTWIKROM:  ST. ANTHONY OF PADUA:
          Pres.:  Mr. John Awuni; Vice Pres.: Mr. Maxwell Ntio;
        Catechist:  Mr. Joseph Adomah
        BENU-NKWANTA:  ST. MARY: Pres.:  Mr. Daniel Baako;
        Vice Pres.: Mr. Philip Bure; Catechist:  Ms. Mercy Sarpomaa
        WATCHMAN:  ST. CHARLES LWANGA
        Pres.:  Mr. John Kofi Boadi;  Vice Pres.: Mr. Kwadwo Peter
        Catechist:  Mrs. Agnes Taabea, Mr. Augustine Kofi Yeboah
        ASUAKWAA: Catechist: Mr. Peter Adu
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        Sacred Heart School, Box 373, Penkwase-Low Cost, Sunyani
         
      • SUNYANI: TONSUOM ESTATE, ST JAMES
        SUNYANI
        X
        SUNYANI: TONSUOM ESTATE, ST JAMES
        BOX 2310, SUNYANI, BRONG AHAFO
         
        PRIEST:  Rev. Fr. Paul Agyei

        SUNDAY MASS SCHEDULE:  7:30 a.m.,
                Liturgy of the Word for Children:  7:15 a.m
        WEEKDAYS MASS:  Monday to Friday 5:30 a.m.,
             Thursday 7:30 p.m. (Youth Mass)
        CHURCH PRESIDENT: 
        VICE PRESIDENT
        CHURCH SECRETARY
        CATECHISTS:  Mr. Anthony Korang Gyan;
               Mr. George Asamoah Mintah, Mrs. Lydia Mbitor,
               Mr. Stephen Tawiah
         
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        LEGION OF MARY
        YOUTH COUNCIL
        ST. JAMES MMA
        CHARISMATIC RENEWAL
         
         
         
        ASUFUFU-SUNYANI:  ST. MATTHEW,  Box 2310
        PRIEST: Msgr. Seth Osei-Agyemang
        SUNDAY MASS SCHEDULE: 7.00 a.m.
        WEEKDAYS MASS: 5.30a.m.  
        CHURCH PRESIDENT: Mr. Peter Acquah; 
        VICE PRESIDENT :  Mrs. Mercy Duah
        CHURCH SECRETARY. Mr. George Asamoah Mintah
        CATECHISTS: Mrs. Juliana Kumi Peprah, Mrs. Mary Tachie Yeboah; 
         
         
         
    • WENCHI DEANERY
      • BADU: ST. ANTHONY OF PADUA
        Badu
        X
        BADU: ST. ANTHONY OF PADUA
        ST. ANTHONY OF PADUA, Box 27, Badu, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Fr. Stephen Brenya
        SUNDAY MASS SCHEDULE: 9:30 a.m.
        WEEKDAYS MASS SCHEDULE: Tues. & Fri.: 7.30 p.m.,
                   Wed.:  4.30 a.m
        CHURCH PRESIDENT: Mr. Paul K. Osei
        VICE PRESIDENT: Mr. Augustine Kodua 
        SECRETARY:  Mr. John Osei
        CATECHISTS:  Mr. George Donkor, Mr. Richard Nketiah,
        Mr. Charles Amankwaa, Ms. Stella Oforiwaa
         
        PARISH PASTORAL COUNCIL EXECUTIVES
        Pres.: Mr. Paul K. Osei; Vice Pres.:  Mr. Peter Kumah; 
        Sec.: Mr. George Donkor; Vice Sec.: Mr. John Obour Mensah :
        Fin. Sec.: Mr. James Darko ; Org.: Mr. Matthew Okrah;
        Parish Catechist: Mr. George Donkor;                        
        Laity Chairman: Mr. Thomas Braimah 
         
         
        SOCIETIES:
        ST. ANTHONY’S GUILD
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        BRASS BAND
        ALTAR BOYS
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        CHARISMATIC RENEWAL
        LEGION OF MARY
        BIBLE SOCIETY
        URSHER
        SENIOR CHOIR
        JUNIOR CHOIR
         
        OUTSTATIONS:
        ASUAFU:  ST. PETER; Pres.:  Mr. Peter Kumah;
          Sec.:  Mr. Thomas Braimah; 
        Catechists:  Mr. James Darko, Mr. Nicholas Tannor,
        Ms. Janet Serwaa, Ms. Agnes Bour, Ms. Rose Adomah
        TAINSO:  ST. JOSEPH; Pres.:  Ms. Faustina Fofie;
        Vice Pres.: Mr. Augustine Ababio; Sec.:  Mr. Paul Kintor; 
        AKORE:  ST. FRANCIS OF ASSISI;  
        Catechists:  Mr. Stephen Dapaa, Mr. Stephen Sie
        BEPOAYASE:  ST. JOSEPH; Pres.:  Mr. Francis Nketiah; 
          Vice Pres.: Mr. Joseph Obour; Sec.:  Mr. Bernard Obour; 
        Catechist:  Mr. Bernard Obour, Mr. Alexander Nketiah,
        Mr. Samuel Frimpong, Mr. Dorrah
        KOLONGO:  ST. PETER;  Catechist:  Mr. Matthew Okrah
        KWAME MENSAH; Pres.:  Mr. Francis Kumah;
        Sec.: Mr. George Obour 
        Catechists:  Mr. Francis Mensah, Mr. George Awiah
        ADAMU:  ST. ANTHONY OF PADUA;
        Catechist:  Mr. Evans Tannor
        AGYAWIAM:  ST. PETER;
        ANSU-KROM:
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        St. Anthony Prep. Primary & J.H.S., Box 27, Badu
        R/C Primary School A & B, Box 27, Badu
        R/C Primary School, Box 18, Kolongo
        R/C Junior High School, Box 9 Badu
         
         
         
         
        KOASE: ST. FRANCIS OF ASSISI,
        Box
        PRIEST:  Rev. Fr. John Forkuoh
        SUNDAY MASS SCHEDULE:
        WEEKDAYS MASS SCHEDULE:  
        CHURCH PRESIDENT: Mr. Michael Afena
        VICE PRESIDENT: Mr. Lawrence Manu
        SECRETARY:   Mr. Richmond Asuamah Yeboah
        CATECHISTS: Mr. John Nyamtakyi,
        Mad. Alice Nsuaa, Mr. Alex Amoako
         
         
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        SACRED HEAT CONFRATERNITY
        LEGION OF MARY/ST. ANTHONY’S GUILD
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        CHOIR
        COSRA
        CHARISMATIC RENEWAL
        KNIGHTS AND LADIES OF THE BLESSED SACRAMENT
         
         
        OUTSTATIONS
        AGUBIE:  ST. ANTHONY;    Pres.:  Mr. Gerald Soro; 
        Vice Pres.:  Mr. Mark Beyirviel; Sec.:  Mr. Martin Nyuwiir; 
        Catechists:  Mr. Dominic Kusi, Mr. James Opoku Brenya
        AHYIAYEM: Pres.:  Mr. Alexander Dakuu; 
        Vice Pres.:  Mr. Fedelis Wongwaana; Sec.:  Mr. Abraham Naah; 
        Catechists:  Mr. Joseph Duodaa, Mr. John Baptist Luknaa   
        AHWENE:  ST. MARTIN; Pres.:  Mr. Joseph Barepour; 
        Vice Pres.:  Mr. Michael Adu Kwasi; Sec.: Mr. Francis Awua; 
        Catechists:  Mr. Samuel Addo, Mr. Francis Sie-Amakye
        AMOAKROM:  ST. JOSEPH; Pres.:  Mr. Hypolite Kpenenye; 
        Vice Pres.:  Mrs. Grace Nyamekye; Sec.:  Mr. Isaac Wankruna; 
        Catechist:  Mr. Francis Nantwi
        AYAAYO: Pres.:  Mr. Evans Weedoo; 
        Vice Pres.:  Mr. Cosmos Babanbanuba;
        Sec.:  Mr. Raymond Biobakyetore; 
        Catechists:  Mr. Cosmos Poamuro, Mr. Giften Dapaalo
        BEPOSO:  ST. PETER; Pres.:  Mr. Kyeremeh Twum Charles;  
        Vice Pres.:  Mr. Nicholas Owusu;   Sec.:  Mr. Ameyaw Kwaakye John;
        Catechists:  Mr. Evans K. Gyan, Mr. Anthony Frimpong
        BEPOTRIM: Pres.:  Mr. Chantu Bismark; 
        Sec.:  Mr. Clement Wuoyang;  Catechists:  Mr. Pius Nyekabong  
        BUASU:  ST. SIMON; Pres.:  Mr. David Akumaglo;
        Vice Pres.: Ms. Emelia Twumwaa;
        Sec.: Mr. Christopher S.B. Paagnaa  
        Catechists: Mr. P. Y. Dekyi, Mr. Gabriel Atievi
        BUOKU:  ST. SIMON; Pres.:  Mr. Orsmon Banko;  
        Vice Pres.:  Mrs. Mary Boatemaa;  Sec.:  Mr. Abraham Dassah; 
        Catechists:  Mr. Daniel Kyeremeh, Mr. Emmanuel Ackla Dzidzonyo
        DROBOSO:  ST. ANTHONY; Pres.:  Mr. Paul Kyiliyang 
        Vice Pres.:  Mr. Emmanuel Gyan No.2;   Sec.:  Ms. Mar Ayobi; 
        Catechists:  Mr. Emmanuel Donkor, Mr. Emmanuel Gyan No.1
        KANEASE:  ST. PETER; Pres.:  Mr. Philip Dapaa;
        Vice Pres.: Mr. James Bonsu;   Sec.:  Mr. Paul Twum;
        Catechists:  Mr. Michael Ameyaw,
        Mr. Emmanuel Fosu, Mr. Martina Atea
        MFRAMASO:  ST. MATTHEW;  
        NKONSIA:  ST. THERESA; Pres.:  Mr. Ameyaw K. Joseph; 
        Vice Pres.:  Ms. Rebecca Adutwumwaa;  Sec.:  Mr. Adusah K. Gyan;
        Catechists:  Mr. Francis Frmpong, Mr. Michael Manu,
        Mr. Nicholas Adjei-Frimpong
        NYANPONASE:  ST. PETER; Pres.:  Mr. Martin Lantol; 
        Vice Pres.:  Mr. Linus Tadore;  Sec.:  Agnes Daniel; 
        Catechists:  Mr. Patrick Atambire, Mr. Kwesi Peter
        TWUMKROM:    Pres.:  Mrs. Agnes Manu; 
        Vice Pres.:  Mr. Santorema Martin;  Sec.: Mrs. Adubia Florence
        Catechist:  Mr. Adu Peter
        TROMESO:  ST. ARNOLD JANSSEN;
        Pres.:  Mr. Samuel Donkor;  Vice Pres.:  Mr. Stephen Akrowia; 
        Sec.:  Mr. Bernard Yagyi;  Catechists:  Mr. Frederick Okrah,
        Mrs. Grace Afriyie, Mr. Osei Kwasi Stephen
         
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
         
        R/C Primary and Junior High School, Beposo-Wenchi
        R/C Primary School, Koase-Wenchi
        R/C Junior High School, Koase-Wenchi
        R/C Primary School, Tromeso-Wenchi
        R/C Primary and Junior High School, Buoku
         
         
         
      • KOASE: ST. FRANCIS OF ASSISI
        Sunyani
        X
        KOASE: ST. FRANCIS OF ASSISI
        c/o Box 450, Sunyani, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Fr. John Forkuoh

        SUNDAY MASS SCHEDULE:
        WEEKDAYS MASS SCHEDULE:  
        CHURCH PRESIDENT: Mr. Michael Afena
        VICE PRESIDENT: Mr. Lawrence Manu
        SECRETARY:   Mr. Richmond Asuamah Yeboah
        CATECHISTS: Mr. John Nyamtakyi,
        Mad. Alice Nsuaa, Mr. Alex Amoako
         
         
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        SACRED HEAT CONFRATERNITY
        LEGION OF MARY/ST. ANTHONY’S GUILD
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        CHOIR
        COSRA
        CHARISMATIC RENEWAL
        KNIGHTS AND LADIES OF THE BLESSED SACRAMENT
         
         
        OUTSTATIONS
        AGUBIE:  ST. ANTHONY;    Pres.:  Mr. Gerald Soro; 
        Vice Pres.:  Mr. Mark Beyirviel; Sec.:  Mr. Martin Nyuwiir; 
        Catechists:  Mr. Dominic Kusi, Mr. James Opoku Brenya
        AHYIAYEM: Pres.:  Mr. Alexander Dakuu; 
        Vice Pres.:  Mr. Fedelis Wongwaana; Sec.:  Mr. Abraham Naah; 
        Catechists:  Mr. Joseph Duodaa, Mr. John Baptist Luknaa   
        AHWENE:  ST. MARTIN; Pres.:  Mr. Joseph Barepour; 
        Vice Pres.:  Mr. Michael Adu Kwasi; Sec.: Mr. Francis Awua; 
        Catechists:  Mr. Samuel Addo, Mr. Francis Sie-Amakye
        AMOAKROM:  ST. JOSEPH; Pres.:  Mr. Hypolite Kpenenye; 
        Vice Pres.:  Mrs. Grace Nyamekye; Sec.:  Mr. Isaac Wankruna; 
        Catechist:  Mr. Francis Nantwi
        AYAAYO: Pres.:  Mr. Evans Weedoo; 
        Vice Pres.:  Mr. Cosmos Babanbanuba;
        Sec.:  Mr. Raymond Biobakyetore; 
        Catechists:  Mr. Cosmos Poamuro, Mr. Giften Dapaalo
        BEPOSO:  ST. PETER; Pres.:  Mr. Kyeremeh Twum Charles;  
        Vice Pres.:  Mr. Nicholas Owusu;   Sec.:  Mr. Ameyaw Kwaakye John;
        Catechists:  Mr. Evans K. Gyan, Mr. Anthony Frimpong
        BEPOTRIM: Pres.:  Mr. Chantu Bismark; 
        Sec.:  Mr. Clement Wuoyang;  Catechists:  Mr. Pius Nyekabong  
        BUASU:  ST. SIMON; Pres.:  Mr. David Akumaglo;
        Vice Pres.: Ms. Emelia Twumwaa;
        Sec.: Mr. Christopher S.B. Paagnaa  
        Catechists: Mr. P. Y. Dekyi, Mr. Gabriel Atievi
        BUOKU:  ST. SIMON; Pres.:  Mr. Orsmon Banko;  
        Vice Pres.:  Mrs. Mary Boatemaa;  Sec.:  Mr. Abraham Dassah; 
        Catechists:  Mr. Daniel Kyeremeh, Mr. Emmanuel Ackla Dzidzonyo
        DROBOSO:  ST. ANTHONY; Pres.:  Mr. Paul Kyiliyang 
        Vice Pres.:  Mr. Emmanuel Gyan No.2;   Sec.:  Ms. Mar Ayobi; 
        Catechists:  Mr. Emmanuel Donkor, Mr. Emmanuel Gyan No.1
        KANEASE:  ST. PETER; Pres.:  Mr. Philip Dapaa;
        Vice Pres.: Mr. James Bonsu;   Sec.:  Mr. Paul Twum;
        Catechists:  Mr. Michael Ameyaw,
        Mr. Emmanuel Fosu, Mr. Martina Atea
        MFRAMASO:  ST. MATTHEW;  
        NKONSIA:  ST. THERESA; Pres.:  Mr. Ameyaw K. Joseph; 
        Vice Pres.:  Ms. Rebecca Adutwumwaa;  Sec.:  Mr. Adusah K. Gyan;
        Catechists:  Mr. Francis Frmpong, Mr. Michael Manu,
        Mr. Nicholas Adjei-Frimpong
        NYANPONASE:  ST. PETER; Pres.:  Mr. Martin Lantol; 
        Vice Pres.:  Mr. Linus Tadore;  Sec.:  Agnes Daniel; 
        Catechists:  Mr. Patrick Atambire, Mr. Kwesi Peter
        TWUMKROM:    Pres.:  Mrs. Agnes Manu; 
        Vice Pres.:  Mr. Santorema Martin;  Sec.: Mrs. Adubia Florence
        Catechist:  Mr. Adu Peter
        TROMESO:  ST. ARNOLD JANSSEN;
        Pres.:  Mr. Samuel Donkor;  Vice Pres.:  Mr. Stephen Akrowia; 
        Sec.:  Mr. Bernard Yagyi;  Catechists:  Mr. Frederick Okrah,
        Mrs. Grace Afriyie, Mr. Osei Kwasi Stephen
         
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
         
        R/C Primary and Junior High School, Beposo-Wenchi
        R/C Primary School, Koase-Wenchi
        R/C Junior High School, Koase-Wenchi
        R/C Primary School, Tromeso-Wenchi
        R/C Primary and Junior High School, Buoku
         
      • NSAWKAW/BANDA: ST. MICHAEL
        NSAWKAW
        X
        NSAWKAW/BANDA: ST. MICHAEL
        ST. MICHAEL, Box 23, NSAWKAW, Brong Ahafo
        PRIEST:  Rev. Fr. Stanislaw Gergont, SVD (PP),
           Fr. Biju Joseph Maramkuzhackal, SVD

        SUNDAY MASS SCHEDULE: 7.00 a.m. and  9.30 a.m.
        WEEKDAYS MASS SCHEDULE: 7.30 p.m.,
        (On Thursday): 5.30 a.m.
        CHURCH PRESIDENT:  Mr. Andrews Nizelle
        VICE PRESIDENT :  Mrs. Mary Misaa Ameyaw
        SECRETARY:  Mr. Simon Fofie
        CATECHISTS:  Mr. Clement Bediako, Mr. Hubert Manu,
                                    Dagaba Catechist: Mr. Gregory Bangneyil
         
        SOCIETIES:
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        CHARISMATIC RENEWAL
        CATHOLIC YOUTH ORGANISATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        KNIGHTS AND LADIES OF THE BLESSED SACRAMENT
        CHOIR
        MMOA KUO
        LEGION OF MARY
        DAGABA COMMUNITY
         
        OUTSTATIONS:
        ABEKWAI:  ST. PETER;
        Pres.:  Mr. Robert Kwabena Bessey;
        Vice Pres.:  Mr. Joseph Azule Akurgu; 
        Sec.:  Mr. Charles Tiernye; 
        Catechist: Mr. Andrews Kwame Mensah
        AHENKRO:  ST. JOSEPH;
        Pres.:  Mrs. Comfort Twumwaa;
        Vice Pres.:  Mr. Peter Kwaku Sedjo; 
        Sec.:  Mr. Oscar K. Tewiah; 
        Catechist: Mr. Victor Logosu
        BOASE: OUR LADY OF FATIMA;  
        Pres. Mr. Thomas K. Boakye ;   
        Vice Pres.: Mrs. Naomi Dwoanko; Sec.:  Mr. Richard Tawiah Kwakye;
        Catechist:  Mr. Vincent K. Yeboah
        BONGASI:  ST. JOSEPH; Pres.:  Mr. Daniel Kwasi Billey; 
        Vice Pres.:  Mrs. Joyce Mwankuruna;  Sec.:  Mr. Vincent Anane; 
        Catechist:  Mr. Augustine Baah, Mr. Andrews K. Baah
        GBAO-DOMPOFIE:  ST. JOHN;
        Pres.:  Mr. Simon Kwaku Blackyie; 
        Vice Pres.: Mr. Joseph Boakye Karikari
        Sec.:  Mr. Enoch Kwabena Bioh; 
        Catechist: Mr. Vasco Kwabena Menje, Mr. Isaac Owusu
        GBORLEKAME:  ST. MARY; Pres.:  Mr. Samuel Lotame;
        Vice Pres.: Mrs. Martha Yaa Dae, Sec.: Mr. Ben Kumah 
        Catechist:  Mr. Clement Vuado
        HANI: ST. GABRIEL; Pres.:  Mr. Joseph Okrah; 
        Vice Pres.:  Mr. Sylvester Boamah; 
        Sec.:  Mr. Martin Asamoah;
        Catechists:  Mr. Vincent Ankoma, Mr. Edmond Ankoma
        JAARO:  ST. PETER; Pres.:  Mr. Noah Yaw Peh; 
        Vice Pres.: Mrs. Vivian Afia Fofie;
        Sec.:  Mr. Foster Kwadwo Osei; 
        Catechist:  Mr. John Kwame Mensah, Mr. Sampson Manu
        KABRONO:  ST. PAUL; Pres.:  Mr.Francis Kofi Anane; 
        Vice Pres.:  Mr. Robert Kwabena Nisah; 
        Sec.:  Mr. Christopher Mensah; 
        Catechist:  Mr. Emmanuel Kwame Gyato
        KWAEKESIEM:  ST. ANTHONY;
        Pres.:  Mr. Francis Dong-Por; 
        Vice Pres.:  Mr. Joseph Tang; Sec.:  Mr. Emmanue Naku-Anu; 
        Catechists:  Mr. Emmanuel Naku-Anu, Mr. Dominic Tengan
        KWAME TENTEN:  ST. PETER; Pres.:  Mr. David Addai; 
        Vice Pres.:  Mr. Peter Mensah;  Sec.:  Mr. Eric Gyedu; 
        Catechist:  Mr. Eric Gyedu, Mr. John Owusu
        MAKALA:  ST. JOSEPH;
        Pres.:  Mr. Sampson Billey; 
        Vice Pres.: Mr. Philip Kwasi Donkor ; 
        Sec.:  Mr Robert. Kumah;  Catechist:  Mr. Martin Manu
        MENJI:  ST. MATTHEW;
        Pres.:  Mr. Martin Yaw Bediako; 
        Vice Pres.:  Mr. Peter Kwami Krah
        Sec.:  Mr. Joseph Kofi Anko; 
        Catechist:  Mr. Samuel Yeboah
        NEW SITE (BUI):  HOLY TRINITY;
        Pres.:  Mr. Edward Aamuzu Aklorbortu; 
        Vice Pres.:  Mr. Edward Koro ;  Sec.:  Mr. Sylvester Amedza; 
        C atechist:  Mr. Matthew A.K. Voadoh, Mr. Paul Kwame Owusu
        NJAO-TANOSO:  ST. MATTHEW;
        Pres.:  Mrs. Grace Kwartemaa; 
        Vice Pres.:  Mr. James Dukuu;  Sec.:  Mr. Matthew Fofie; 
        Catechists:  Mr. Thomas Donkor, Mr. James Fofie, Mr. Anthony Manu
        NJIRE:  ST. ANTHONY; Pres.:  Mr. Enoch Boakye;
        Vice Pres.:  Mr. Victor Akayeh Asabea;   Sec.:  Mrs. Joyce Dapaa; 
        Catechists:  Mr. Paul Yeboah, Mr. Eric Yeboa
        NKONAKWAJA:  OUR LADY OF LOURDES;
        Pres.:  Mrs. Felicia Nyarko;  Vice Pres.:  Mr. Matthew Dajten; 
        Sec.:  Mr. Isaac Owusu; 
        Catechists:  Mr. Mark Anthony Ameyaw, Mr. James Badu
        NSUHUNU:  ST. PAUL; Pres.:  Mr. Peter Kofi Boye;
        Vice Pres.: Mr. Bernard Saadari 
        Sec.:  Mr. Gordon Posaa
        Catechists:  Mr. James Yaw Adjei, Mr. Gabriel Kwasi Badu
        SABIE:  ST. PETER; Pres.: Mr. Andrews Tawiah; 
        Vice Pres.:  Mrs. Martha Afia Brenya; 
        Sec.:  Mr. Thomas Kwabena Omane; 
        Catechists:  Mr. Lawrence K. Atta, Mr. Andrews K. Donkor
        WEWA:  ST. JAMES; Pres.:  Mr. Paul Kwabena Biribi;
        Vice Pres.:  Mr. Emmanuel Kwadwo Pumpuni
        Sec.: Mr. Samuel Kwadwo Jinige ; 
        Catechist:  Mr. Jacob Kwame Mensah, Mr. Oscar Kwadwo Obour
        YABRASO:  ST. JOSEPH; Pres.:  Mr. Ranious Bayuo; 
        Vice Pres.:  Mr. Stephen Mensah;  Sec.:  Mr. Samuel Gyan; 
        Catechists: Mr. James Kwabena Kyere, Mr. John Anane Frimpong
         
         
         
         
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESES
        St. Michael R/C Primary School, Nsawkaw
        St. Michael R/C Junior High School, Nsawkaw
        R/C Junior High School, Yabraso
        R/C Primary School, Box 18, Njao
        R/C Junior High School, Box 18, Njao
        R/C Primary School, Box 35, Hani
        R/C Primary School, Nsuhunu
        R/C Primary School, Hani
        St. Anthony R/C Primary School, Akanyakrom
        St. Joseph R/C Primary School, Banda Ahenkro
        St. Jospeh R/C Junior High School, Banda Ahenkro
        R/C Primary School, Sabie
         
      • WENCHI: OUR LADY OF FATIMA
        Wenchi
        X
        WENCHI: OUR LADY OF FATIMA
        Box 47,, Wenchi, Brong Ahafo
        0652-22265
        PRIEST:  Rev. Msgr. John Boachie-Gyan (PP),
         Rev. Fr. Daniel Adjei Mensah, Fr. Honore Kablan

        SUNDAY MASS SCHEDULE: 7.30 a.m, 9:30 a.m.
        WEEKDAYS MASS SCHEDULE: Tues. to Fri.: 5:00 a.m.
        Mon. 7:30 p.m
        CONFESSIONS:  Saturdays:  7.30 p.m

        CHURCH PRESIDENT: Mr. Joseph Manu
        VICE PRESIDENT: Mr. Lawrence Abrefa 
        SECRETARY:  Mr. Alphonsus Batchelle
        CATECHISTS: Mr. Emmanuel Owusu Afena,
           Mr. Timothy Nyaaba
         
        SOCIETIES
        CATHOLIC WOMEN’S ASSOCIATION
        ST. THERESA OF THE CHILD JESUS
        CHRISTIAN MOTHERS’ ASSOCIATION
        CHRISTIAN MMOA KUO
        CATHOLIC MEN’S SOCIETY
        SACRED HEAT CONFRATERNITY
        LEGION OF MARY/ST. ANTHONY’S GUILD
        CATHOLIC YOUTH ORGANIZATION
        CHOIR
        KNIGHTS OF MARSHALL
        KNIGHTS OF ST. JOHN INTERNATIONAL
        COSRA
        CHARISMATIC RENEWAL
        KNIGHTS AND LADIES OF THE BLESSED SACRAMENT
        OUR LADY OF FATIMA CHOIR
        ST. MARY’S CHOIR
         
        OUTSTATIONS
        WENCHI: OLF
        Pres.: Mr. Joseph Manu; Vice Pres.: Mr. Stephen Gyan
        Sec.: Ms. Lucy Asantewaa; Catechists: mr. Emmanuel Afena, Mr. Timothy Nyaaba
        ABOTAREYE:  ST. ANTHONY; Pres.:  Mr. Philip Anyinaa;  
        Vice Pres.:  Mr.
        Peter Dery ;   Sec.:  Mr. Mark Bonye; 
        Catechist:  Mr. Andrews Bakebe, Mr. Gilbert Daluo
        AKROBI:  ST. PETER; Pres.:  Mr. Samuel Asuamah-Yeboah; 
        Vice Pres.:  Ms. Elizabeth Samaah; Sec.:  Mr. Yeboah Prince; 
        Catechists:  Mr. George Nketiah, Mr. Augustine Bessiah
        AMPONSAKROM:  ST. AUGUSTINE;
        Pres.:  Mr. Timothy Dabonaah; 
        Vice Pres.:  Mr. Felix Eribakyere;  Sec.:  Mr. Prosper K. Soale; 
        Catechist: Mr. Paul Tingalioye
        AWISA:  ST. PETER; Pres.:  Mr. Robert Manu; 
        Vice Pres.:  Mr. Charles Amoateng; Sec.:  Mr. Robert Takyi; 
        Catechists:  Mr. Paul Achine, Mr. Nicholas Janvour, Mr. Bombon Martin
        ASAMPU: Pres.:  Mr. Eric Ataulugu; 
        Vice Pres.:  Mr. David Baga; Sec.:  Mr. James Kuurnaa; 
        Catechist:  Mr. Eric Banye
        BONKRO:  Pres.:  Mr. Tadurt B. Martin; 
        Vice Pres.:  Mr. Kyebal Solomon; Sec.:  Mr. Danyagr Clement; 
        Catechist:  Mr. Boso Lasibi
        BOTENSO:  ST. JAMES; Pres.:  Mad. Comfort Layaara;  
        Vice Pres.:  Mr. John Gbanaa;  
        Sec.:  Mr. Clement Degpuori; Catechist:  Mr. Sekyere Philip
        BRANAM:  ST. JOHN; Pres.:  Mr. Peter Bonye;  
        Vice Pres.:  Mr. Joseph Compil;   Sec.:  Mr. Amos Abobo; 
        Catechist:  Mr. Isaac K. Nsiah Kalakua
        BOASE:  Pres.:  Mr. Samuel Bokule;
        Vice Pres.: Ms. Theresa Kanekyirpour;
        Sec.: Mr. George Aba-Etaa  
        Catechists: Mr. Paul Zamale, Mr. Enock Bokule
        MFRAMASO:  ST. MICHAEL; Pres.:  Mr. Frederick Belentaa; 
        Vice Pres.:  Mr. Nicholas Dong-Eebo;  Sec.:  Mr. Bosco Banong Kia; 
        Catechists:  Mr. Stephen Kwaku Amoa, Mr. Ben Dapaalo
        NCHIRAA:  ST. STEPHEN; Pres.:  Mr. Andrew Marfo; 
        Vice Pres.:  Ms. Theresa Samuaa ; 
        Sec.:  Mr. Prosper Zienaa;
        NEW WENCHI:  Pres.:  Mr. Alex Dakaa;
        Vice Pres.: Mr. Fedelis Wouwaana;
        Sec.: Ms. Esther Nangbrie  
        Catechists: Mr. Joseph Doudaa, Mr. John Luknaa, Mr. Paul Baffo Antwi, Mr. Nicodemus Soroh-Dagaaba
        SUBINSO NO.1: ST. MICHAEL;
        Pres.: Isaac Manu; Vice Pres.: Abraham Pesbiele
        Sec.: Frederick Dogliei
        Catechist: Mr. Charles Besea 
        SUBINSO NO.2:  ST. STEPHEN; Pres.:  Mr. James Asare; 
        Vice Pres.:  Mr. Sylvanus Nimboge; 
        Sec.:  Mr. Felix Natuo; 
        Catechists:  Mr. Augustine Mfum, Mr. Charles Besea,
        Mr. Gabriel Nobamanbo
        WENCHI:  HOLY TRINITY;
        Pres.:  Mr. Cornelius Tampour;  
        Vice Pres.:  Mr. Bernard Kumi; Sec.: Abraham Takyi
        Catechists:  Mr. Francis Num, Mr. Ignatius Ewuah,
        Ms. Helina Adabanka
        WUROMPO:  
         
        NAMES OF SCHOOLS AND ADDRESSES
        St. Joseph Primary and Junior High School, wenchi
        Kwaku Manu Primary and Junior High School, Wenchi
        St. Clement (SVD) Primary and Junior High School, Wenchi
        St. Augustine Preparatory School, Wenchi
        Our Lady of Fatima Vocational/ Senior High School, Wenchi
        R/C Primary and Junior High School, Subinso-Wenchi
        R/C Junior High School, ‘A’ Nchiraa-Wenchi
        R/C Primary and Junior High School, ‘B’, Subinso-Nchiraa